reklamı kapat

POPÜLER

“Mars’a gidecek astronotlarda beyin hasarı oluşabilir”

Elon Musk, Mars’a gidecek ilk insanların ölüme hazırlıklı olması gerektiğini söylemeden önce de gidecek ilk grubun ölümle yüzleşmesi gerekebileceğini biliyorduk. Yeni araştırmalar ise ölümün astronotlar için merhametli bir son olabileceği yönünde: “Mars’a yolculuk beyinde hasara yol açabilir.

Mars’a giden astronotlar bir şekilde Dünya’ya dönmeyi başarmış olsa bile yolculuğun sonuçları oldukça ağır olabilir. Dünya’nın manyetosferi insanları kozmik radyasyondan korurken Mars’a yapılacak herhangi bir öncü yolculuk uzayın zararlı radyasyonlarına fazlasıyla maruz kalacak. Bunun sonuçlarını analiz etmek için kemirgenleri yüklü parçacıklara maruz bırakan araştırmacılar, pek çok farklı sonucun yanı sıra kemirgenlerde beyin hasarı, sinirsel iltihap ve hafızada bozulma gibi bulgulara rastladı.

Uzay ortamının astronotlar için kendine has tehlikeleri olduğunu belirten Profesor Charles Limoli, bu tarz bir tehlikeye maruz kalmanın yolculuk sırasında ve sonrasında etkileri olabileceğini söylüyor. Performansta düşüş, hafızanın zarar görmesi, endişe, depresyon ve karar verememe gibi etkileri olabileceğini de ekliyor. Radyasyonun kemirgenlerde endişeyi artırdığını gözlemleyen araştırmacılar bu durumun korkuyu da tetiklediğini gözlemliyor.

YORUMLAR