reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man

Marvel’ın Spider-Man krizine X-Men Dark Phoenix etkisi

Marvel stüdyolarının günümüzde yaşadığı Spider-Man sıkıntısının temelinde X-Men Dark Phoenix başarısızlığının yattığı ortaya çıktı. Filmin yarattığı maddi kayıp Örümcek Adam anlaşmasını doğrudan etkiledi.

Bildiğiniz gibi Captain America Civil War döneminde Marvel ve Sony, Spider-Man’in kullanımı konusunda anlaşmaya varmıştı. Fakat bu anlaşmanın süresinin dolmasıyla birlikte işler karıştı. Sony stüdyolarının anlaşmaya aynı koşullarda devam etmek istediği ancak Marvel stüdyolarının koşulları kendi lehine değiştirmek istediği anlaşışıyor. Henüz bu problem sonuçlanmış değil. Yani Spider-Man’in Marvel Sinematik Evreni macerası kaldığı yerden devam edebilir. Fakat bu sorunun temelinde Disney’i zarara uğratan X-Men Dark Phoenix yatıyor.

Spider-Man krizinde X-Men Dark Phoenix etkisi

Normalde 20th Century Fox tarafından çekilen X-Men Dark Phoenix filmi, Disney’in Fox’u satın almasıyla el değiştirdi. Marvel yapımı olmamasına rağmen Disney tarafından vizyona sokuldu. Son X-Men filmi olmasıyla dikkat çeken Dark Phoenix gişede büyük bir başarısızlığa dönüştü. Filmin gişe kazancının beklentilerin altında kalması Disney’in 2019 yılındaki kazancını azalttı. Disney stüdyolarının bu kaybı Spider-Man anlaşmasının koşullarını değiştirerek dengelemeyi amaçlıyordu. Fakat Sony stüdyolarının bu koşulları kabul etmemesiyle işler sarpa sardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

20th Century Fox‘un çektiği son X-Men filmi Dark Phoenix böylece dolaylı yoldan da olsa Spider-Man’in geleceğini etkilemiş oldu. Bakalım bu karmaşık sürecin ardından taraflar orta yolu bulmayı başarabilecek mi?

İlginizi çekebilir

Far From Home fragmanı