reklamı kapat

POPÜLER

kredi kartı

Mastercard, kripto paraları ödeme sistemine ekliyor

Mastercard, kripto paraları ödeme sistemine eklemeye hazırlanıyor. Dijital para dünyası için büyük bir adım daha atılmış durumda.

Sputnik’te yer alan habere göre Mastercard, kendi müşteri ağında yer alan kuruluşlara ve bankalara yakın zaman içinde kripto paraları ürünlerine dahil etme imkânı sunmaya hazırlanıyor. Söylendiği kadarıyla göre program kapsamında bitcoin cüzdanları, kripto para kredi kartları ve banka kartları ile ödül kartları sisteme dahil edilecek. Sistemin çalışması için kripto para kuruluşu Bakkt ile çalışılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Kripto para dünyasına son dönemde ciddi bir yükseliş görüyor. Şu an lider bitcoin 64 bin dolar, ikinci sıradaki ethereum ise 4.200 dolar bandında geziyor ve son dönemde ibre hep yeşil şekilde karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mastercard en son manyetik şerit haber ile ses getirmişti

Yapılan açıklamaya göre kredi kartlarındaki manyetik şeritler uzun yıllar önce güvenli sayılsa da artık bir güvenlik problemi olarak görülüyor. İşte bu yüzden bir adım atan Mastercard, yukarıda da belirttiğimiz gibi 2024 itibarıyla kredi kartı üzerinde manyetik şerit kullanımını bitiriyor.

Söylendiği kadarıyla uygulama ilk olarak Avrupa’da başlayacak ve 2033 yılına gelebilirsek dünya genelinde manyetik kartların kullanımı sonlandırılacak. Manyetik kartların yerine ise çipli ve biyometrik kartlar getirilecek. Biyometrik kartların parmak izi kullanacağı belirtiliyor ve yeni dönem şimdiden eskiye nazaran daha kullanışlı görünüyor.

Bu arada çoğu kişinin artık destekli bölgelerde kredi kartı taşımayı bıraktığını da belirtelim. Apple Pay (Normal yollar ile” Türkiye’de çalışmıyor) gibi sistemler sayesinde kişiler uzun zamandır ödemelerini akıllı telefonları üzerinden yapabiliyor. 

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi