reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi

Mat siyah Tesla Semi prototipi kameralara yakalandı [Video]

Elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, şu sıralar aktif olarak yollarda test ediliyor. Bu testlerden birinde çekilen kısa video, kamyonun geleceğe daha şimdiden hazır olduğunu gösteriyor.

Elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, hatırlarsınız geçtiğimiz ay aldığı birçok ön sipariş ile gündeme gelmişti. Özellikle dünyanın en büyük lojistik firmalarından UPS‘in yaptığı 125 adet sipariş ile dikkatleri üzerine çeken kamyon, bu sefer canlı canlı test edilirken görüntülendi. Daha geçen hafta 50 ön sipariş daha alan kamyon, halen prototip aşamasında olan bu versiyonla yollarda bulunuyor. Mat siyah rengiyle Batman‘e ait gibi duran araç, görüldüğü üzere yanlarında oldukça büyük aynalar taşıyor. Normalde aynasız gösterilen kamyon, yasalar gereği şu an aynalı şekilde test ediliyor. Çok kısa videoda akıcı şekilde yol alabildiği görülen geleceğin kamyonu, farklı bir prototipe de sahip. Diğer prototip gümüş rengiyle daha dikkat çekici görünüyor ve onun aynaları bulunmuyor.

Açıklanan önemli detaylarıyla Tesla Semi

Tesla’nın yük taşımanını geleceğini kurduğu kamyon modeli Semi, açıklandığı kadarıyla 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirişlen birbirinde bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, süper şarj noktalarında 30 dakikalık şarla 643 kilometre yol yapabiliyor. “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını ortadan kaldıran Semi, gelişmiş otomatik pilot sistemine de sahip. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, daha önce de söylediğimiz gibi bir sorun olmazsa 2019 yılında seri üretime giriyor.

Video