reklamı kapat

POPÜLER

Maybach S650’ye gelen 888 beygirlik performans dokunuşu: Brabus 900

Brabus 900 ve Brabus 700 olmak üzere iki farklı versiyonla sunulan geliştirmeler performansın yanın önemli karakter değişimlerini de beraberinde getiriyor.

Mercedes’in en sevdiğimiz geliştiricilerinden olan Brabus bu özelliğini kaybetmemek adına önümüzde yeni pastalar koymaya devam ediyor. Özellikle G-Class üzerindeki yorumuyla gönüllerimizde taht kuran Brabus ekibi her zaman bir adım ilerisini arayanlar için Maybach 650‘yi garajına aldı. Son jenerasyonuyla birlikte Mercedes tarihinin en güçlü dizel motorunu da beraberinde getiren S-Serisi tabanlı olan modeller iki faklı versiyonda karşımıza çıktı. Brabus 900 ve Brabus 700 olmak üzere iki farklı model varyasyonuyla sunulan geliştirme, Mercedes’in amiral gemisi nitelğindeki bir modelin ne denli farklı kimliklere bürünebileceğinin en keyifli kanıtları arasında.

Motordaki sihirli değişim

Motor bölümünde 888 beygirlik bir güç ve 1.500 Nm‘lik torku beraberinde getiren Maybach versiyonun geliştirmesinde en büyük değişim motorda yaşanıyor. 6.0 litrelik makinenin yerini 6.3 litrelik V12‘nin aldığı Brabus 900, 0’dan 100’e 3,7 saniyede erişebilirken, maksimum 349 km/s hıza erişebiliyor. Bu değerlerin elde edilebilmesi adına motorun turbo, krank, piston ve egzoz sisteminin de tamamen elden geçirildiğini de belirtmekte fayda var. Aracın dış ve iç yapısı da tahmin ettiğiniz gibi bie adım daha ileri gitmiş durumda. Ama her iki model için de asıl sihrin kokpitte gerçekleştirdiğini belirtmeden geçmeyelim.


AMG S65 üzerine geliştirilmiş olan projeyse tahmin edildiği gibi Maybach’a göre çok daha sportif bir yapıyı beraberinde getiriyor. Burada nispeten daha sakin değişimlere giden ekip stok versiyonda kullanılan 4.0 litrelik V8 motorun üzerinde geliştirme yapmayı tercih etmiş. Yapılan işlemlerin ardından 650 beygir olan güç değerinin 691 beygire ve 950 Nm torka yükseldiğini görüyoruz. Brabus 700’ün kokpit bölümüyse bahsettiğimiz sportif farkının en çok hissedildiği yer.