reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Xbox

Microsoft’tan “oyunu değiştirecek” yeni Xbox!

Microsoft, şu an iki yeni Xbox oyun konsolu üzerinde çalışıyor. Bu konsollardan özellikle bir tanesi oldukça farklı bir altyapı üzerine kuruluyor.

Microsoft‘un yeni nesil oyun konsollarını 2020‘de görücüye çıkarması bekleniyor. Bu açıdan ciddi hazırlık yapan firma, söylendiği kadarıyla aynı anda iki farklı model tanıtacak. Burada Scarlett kod adlı modelin mevcut yapıda karşımıza çıkacağı ve oyunları yerleşik olarak çalıştıracağı söyleniyor. Esas farkı ise Scarlett Cloud kod adlı modelin koyacağı söyleniyor. Çünkü gelen bilgilere göre bu konsol oyunları internet üzerinde çalıştırıyor. Bu nedenle çok daha düşük bir donanıma sahip olacağı belirtilen versiyon, doğru orantılı olarak daha ucuz olacak deniyor. Microsoft sunucuları üzerinden oyun oynamak kağıt üzerinde güzel duruyor ancak pratik biraz zor duruyor. Biliyorsunuz bu tarz bir işlem için gerçekten stabil ve hızlı bir internet gerekiyor. Ancak firmanın bu konuda yenilikçi bir yol izlediği belirtiliyor. Söylendiği kadarıyla şirket bu konsolda oyunları bölüyor ve hem yerleşik hem de bulut temelli yapıyı bir araya getiriyor. Yani oyunun belirli bölümü yerleşik, diğer bölümü bulutta yer alıyor. Bu sayede gecikmenin çok ciddi şekilde aşağıya çekilebildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Xbox’ın en büyük rakibi PlayStation 5 hakkında neler biliyoruz?

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla Sony PlayStation 5‘e direkt olarak AMD‘nin çözümleri güç verecek. Burada direkt olarak konsola özel olarak geliştirilmiş Zen mimarisine sahip işlemci ve Navi mimarisine sahip grafik birimi kullanılacağı söyleniyor. Özellikle Navi tarafına çok ağırlık verdiği belirtilen AMD, Radeon RX Vega üzerinde çalışması gereken mühendislerini ile bu tarafa kaydırmış durumda. Bu modelin de 2020’de görücüye çıkartılacağı tahmin ediliyor.

İlgili Video

Dünyanın en güçlü oyun konsolu