reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows Lite modern os

Microsoft’tan yeni “modern” Windows için önemli açıklamalar

Yazılım devi Microsoft, Computex 2019 özelinde yayımladığı bir blog yazısında gelecek yeni “modern” Windows işletim sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Microsoft bu yeni işletim sistemini şimdilik “modern OS” olarak isimlendiriliyor. Bu işletim sisteminin kullanıcıların karşısına ise söylentileri gelen “Windows Lite” olarak çıkacağı tahmin ediliyor. Peki bu işletim sistemi ne gibi yenilikler getiriyor? Modern OS, açıkça anlaşıldığı üzere bulut altyapısı üzerine kuruluyor. Sistemin birçok alanda gücünü buluttan alacağı belirtiliyor. Bunun arkasında ise 5G bağlantı desteği getiren cihazların yer alacağı yapılan açıklamada yer alıyor. Görünmez yani işinizi bölmeyecek güncellemeler ile sürekli olarak taze tutulacağı belirtilen sistem, güvenlik konusunda da çok iddialı görünüyor. Farklı bölümlerin birbirinden ayrıldığı bir altyapı kuran şirket, yeni sürümde elbette yapay zekadan da yararlanıyor. Bulut temelli yapay zeka sistemiyle işletim sistemi kişilerin yaptıkları ve yapacaklarını takip ederek yardımcı olabilecek deniyor. Modern OS’un çok yönlü giriş desteğini de vereceği Microsoft tarafından verilen bilgiler arasından öne çıkıyor. Yani kullanıcıların bu sistemleri klavye ve fare dışında “kalem, ses, dokunma hatta gözleriyle” kontrol edebileceği belirtiliyor.  Genel yapısıyla sektördeki bilgisayarlara yeni form faktörleri getireceği de iddia edilen olası adıyla Windows Lite, gerçekten ilginç bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Windows Lite ilginç görünüyor

Bu işletim sisteminin başarısı Microsoft kadar donanım üreticilere de bağlı durumda. Uygun fiyata temel ihtiyaçlar ve fazlası için yeterli bir işletim sistemi, kullanıcılar arasında ses getirebilir gib, görünüyor. Ancak fiyatlar normal Windows bilgisayarlar ile aynı olursa, kimsenin “Lite” bir sürüme gitmek istemeyeceği de yapılan tahminler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Computex 2019’da tanıtılan en ilginç model