reklamı kapat

POPÜLER

PUBG Fortnite

Mobil oyun cephesinde hangisi popüler? PUBG mi Fortnite mı?

Battle Royale oyunları yıla damgasını vursa da esas rekabet PUBG ve Fortnite arasında gerçekleşiyor gibi görünüyor. Akıllı telefonlara da sıçrayan bu rekabette kim başı çekiyor?

Yılın iki popüler Battle Royale oyunu PUBG ve Fortnite, bu senenin en çok konuşulan yapımları aynı zamanda. Mobil oyun cephesinde de baskınlığını hissettiren ikili öyle ki akıllı telefonların “pazarlama” açıklamalarında dahi kendilerine yer bulmuştu. İkilinin bu rekabetinde ise hangi oyunun mobilde daha popüler olduğunu tam olarak belirlemek zor. Her iki oyun da yaklaşık 30 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaşabiliyor. 26 Kasım’da 200 milyon oyuncuya ulaştığını açıklayan Fortnite‘ı ise PUBG de yakalamış durumda. Kasım ayından bu yana yeni oyuncuların dahil edildiği düşünülürse Fortnite bu konuda biraz daha öne geçmiş olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Yılın oyunu”

PUBG’nin Google Play tarafından yılın oyunu seçildiğini de hatırlatalım. Ancak bu teknik olarak popülerliği çözümleyen bir sonuç değil. Çünkü Epic Games Fortnite’ı Play Store’dan değil kendi sitesi aracılığıyla indirilebilmesi için Google’ın mağazasında yayınlanmadı.

Öte yandan bu popülerliğe nokta koyacak asıl istatistik Çin’den geliyor. PUBG’nin 200 milyon oyuncusuna Çin’in dahil edilmediği kaydediliyor. Tüm bunlar toplandığında ise mobil oyun cephesinde PUBG’nin Fortnite’ı popülerlik açısından geride bıraktığını düşünmek çok da yanlış olmaz sanıyoruz. Hayli eğlenceli olan her iki oyunun da Battle Royale kategorisinde “mobil oyun” başarısına imza attığı ise inkar edilemez bir gerçek.

İlginizi çekebilir

Fornite’taki Hacivat kostümü