reklamı kapat

POPÜLER

marvel luke cage iron fist

Netflix Luke Cage ve Iron Fist’i neden iptal etti?

Netflix ve Marvel ortaklığında ekrana taşınan Luke Cage ve Iron Fist dizilerinin devam etmeyeceği bir süre önce belli oldu. Peki bu kararın ardındaki asıl neden neydi?

Bildiğiniz gibi Netflix, Marvel’ın The Defenders üyelerini bir nevi ödünç almış durumda. Yapılan anlaşma doğrultusunda bu kahramanları ekrana taşıyor. Hikayeleri için de çizgi romanları temel alıyor. Fakat bu süreçte her dizi aynı başarı seviyesine ulaşamıyor. Daredevil daha çok konuşulurken, Iron Fist yerden yere vurulabiliyor.

Öte yandan Netflix bir internet platformu olduğu için reyting sistemine dahil değil. Platform kendisi izlenme rakamlarını açıklamadığı sürece hangi dizinin ne kadar seyredildiğini bilmek mümkün değil. Sadece farklı parametrelerle tahmin edebiliyoruz. Örneğin çok eleştirilen Iron Fist’in çok izlenmediğini zaten az çok biliyorduk. Jumpshot da farklı parametreler kullanarak kendi hesaplamasını ortaya çıkarttı. Bu sonuçlara bakınca Iron Fist ve Luke Cage‘in neden iptal edildiği anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yapımlar arasında en çok izlenen Daredevil. Luke Cage‘in birinci sezonu ona çok yakın bir seviyede ilerlerken ikinci sezonda izleyicilerin yarısından fazlasını kaybediyor. Iron Fist ortalama üstü bir başlangıç yapıyor ancak ilk sezonun beğenilmemesinden sonra seyircilerin büyük kısmı geri dönmüyor. Kısacası her iki yapımın da ciddi oranda izleyici kaybettiği ve Netflix’in de bu durumdan memnun olmadığı anlaşılıyor. Bu hesaplamaya göre Daredevil’ın güvende olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir

Marvel’s Daredevil 3. sezon videosu