reklamı kapat

POPÜLER

ddünyanın ilk insan sesi kaydı

Oldukça ürkütücü; dünyanın ilk insan sesi kaydı [Dinle]

Günümüzde neredeyse her teknolojik cihazdan ses kaydı alıp kolaylıkla saklayabiliyoruz. Ancak 1860 yılındaki ilk kez insan ses kaydı bu şartlarda kaydedilmedi.

Başlıkta bahsettiğimiz söz konusu ses kaydı tam 159 yıl önce kaydedildi. Yayınlanan kayıttaki sesi kaydeden cihaz ise bir fonotograf. Bu cihaz ses kaydı için bilinen en eski cihaz olarak tanımlanıyor. Mucit Édouard-Léon Scott de Martinville, 1860 yılında fonotografı icat ettiğinde ve ilk ses kaydını aldığında bunu tekrar dinleyeceğini bilmiyordu. Yaklaşık 159 yıl önce icat edilen fonotograf şu anki ses kayıt cihazlarından oldukça farklı görünüyor. Günümüz teknolojisi ile insan tarafından kaydedilen ilk sesin çözümlemesiyle, ortaya parazitli ve aslında ne olduğu pek de anlaşılmayan sesler çıktı. Yine de o yıllardan günümüze kadar ulaşmış bu ses kaydı oldukça önemli.

Scott, aslında fonotografı icat etmeden önce fotoğrafçılık ve stenografi ile ilgileniyordu. Stenografiyi geliştirmek isteyen Scott’a ses dalgalarıyla bir şeyler üretmek çok cazip geldi ve çalışmalarına başladı. Fonotograf bir silindir cisim içinde seslerin titreşmesi prensibine dayanıyordu. Ses dalgalarının bir gaz lambası isiyle karartılmış kağıda işlenerek oluşturduğu sesler ilk ses kaydını oluşturdu. Ancak Scott bu icadıyla kar edemediği için kitap satışına geri döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın ilk insan ses kaydı bir Fransız tekerlemesi

Amerikalı ses tarihçileri Mucit Édouard-Léon Scott de Martinville’in el yazması notlarını 2008 tarihinde buldu. Özel bir yazılım ile bu notların ve cihazın çalışma prensibi araştırıldı. Ardından ilk tespitlere göre ses kaydında bir Fransız çocuk şarkısı söyleniyordu. “Au Clair de la lune” adlı çocuk şarkısını ses tonundan dolayı ya bir kadının ya da bir çocuğun seslendirdiği tahmin edildi. Ancak araştırmacılar yanılıyordu.

Araştırmanın ilerleyen ayağında araştırmacılar, kaydın düşük tınılarda söylenen bir ninni olduğunu hatta bu ninniyi seslendiren kişinin de Scott olduğunu belirledi. Ses kaydı yine de anlamlı bir ses ifade edemiyor zira parazit sesler ve sesin bozulmasının önüne geçilemiyor. Bu nedenle dünyanın ilk ses kaydı tıpkı korku filmlerinin arka fon müziği gibi bir hava yaratıyor.