reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HiCar

Otomobilleri telefondan kontrol edebileceğiniz sistem: Huawei HiCar [Video]

Akıllı telefon tarafının son dönemde sorunlar yaşan ismi Huawei‘nin otomobillerin telefondan kontrol edilmesine imkan tanıyan Huawei HiCar sistemi detaylandı.

Teknoloji devi Huawei‘nin ilk olarak Huawei Mate 30 serisinin destekleyeceği HiCar sistemi detaylandırıldı. Adını ilk defa geçtiğimiz ağustos ayında duyduğumuz sistem, temel olarak destekli telefonlar ve otomobiller arasında bir bağlantı kuruyor. Yukarıda görebileceğiniz sızan tanıtım videosunda marka gizlemiş olmasına rağmen bir Volvo üstüne kurulan sistem, genel olarak çok kullanışlı görünüyor. Bu sistem sayesinde kişiler otomobillerinin birçok ayarını / donanımını telefonlarıyla uzaktan kontrol edebiliyor. Bunlar arasında “camlar, klima, silecekler ve kilit” gibi detaylar yer alıyor. Telefonları bir otomobil anahtarı haline de getiren teknoloji, destekli araçlara kablosuz olarak bağlantı kuruyor. Apple CarPlay ve Android Auto gibi telefonun temel özelliklerini otomobilin yerleşik eğlence sistemine entegre eden Huawei HiCar, kağıt üzerinde oldukça kullanışlı duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HiCar ileride geniş çaplı kullanılabilir

Ancak sistemin şimdilik sadece Çin’de ve Mate 30 ailesinde sınırları kalacağı aktarılıyor. İlerleyen süreçte diğer Mate ve P-Serisi gibi amiral gemisi modellere de geleceği düşünülen HiCar, dediğimiz destekli araç ve telefon kombinasyonu ile çok kullanışlı bir altyapı sunuyor. Otomobil tarafında Apple CarPlay ve Android Auto kadar destek görmesi beklenmeyen sistemin, bazı tahminlere rağmen sadece Çin’e özel kalabileceği düşünülüyor.