reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Piaggio Vespa

Piaggio, Honda, Yamaha ve KTM’den motosiklet geleceği için önemli anlaşma

Piaggio, Honda, Yamaha ve KTM, elektrikli motosikletler için değiştirilebilir batarya ve şarj altyapısı gibi konularda bir araya geliyor.

Otomobil dünyasında olduğu kadar motosiklet pazarında da yavaş yavaş kendisini daha fazla hissettirmeye başlayan elektrik gücü, markaları bir araya getirme örneklerini de çoğaltıyor. Otomobilde Volkswagen, Mercedes ve BMW gibi devleri bir araya getiren IONITY şarj ağı ortaklığının bir benzeri bu kez “iki tekerlek dünyası” için hayata geçiriliyor. Bu kapsamda bir araya gelen Piaggio, Honda, KTM ve Yamaha, “Değiştirilebilir Bataryalar Motosiklet Konsorsiyumu” ile karşımıza çıktıyor. Anlaşma ile temel olarak moped, scooter, motosiklet, üç tekerlekli bisiklet ve dört tekerlekli bisiklet gibi hafif elektrikli araçların, ulaşım sektöründe daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu hedef kapsamında uluslararası iklim politikaları bağlamında, bataryalar için daha sürdürülebilir bir yaşam döngüsü yönetiminin oluşması planlanıyor. Ortaklaşa geliştirilecek değiştirilebilir batarya sistemlerinin ise düşük voltajlı elektro ulaşımın gelişimindeki önemi, konsorsiyumda alınan kararlar ve planlar kapsamında vurgulanıyor.

Piaggio, Honda, Yamaha ve KTM temel hedefleri de açıkladı

Hayata geçirilen konsorsiyum ile elektro ulaşımın geleceği ile ilgili menzil, şarj süresi, altyapı ve maliyetler konusundaki endişelere karşı 4 temel hedef ortaya koyuluyor. Bu hedefler doğrultusunda; değiştirilebilir batarya sistemleri için ortak teknik özellikler geliştirmek, datarya sistemlerinin ortak kullanımını onaylamak, konsorsiyumun ortak özelliklerini Avrupa ve Uluslararası standardizasyon kuruluşlarında bir standart haline getirmek ve teşvik etmek, Konsorsiyumun ortak özelliklerinin kullanımını küresel seviyeye genişletmek gibi temel maddeler ön planda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Piaggio, Honda, KTM ve Yamaha bu konsorsiyum ile hafif elektrikli araçların sayısını artırmak ve kullanımını teşvik etmek için şarj altyapısının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için karar vericilerin katılımını sağlamayı amaçlıyor. Dört kurucu üye, gelecekte standart değiştirilebilir bataryaların yaygınlaşmasını sağlamak üzere konsorsiyumun uzmanlığını zenginleştirmek için ilgili paydaşları iş birliğine katılmaya teşvik ediyor.