reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5
PlayStation 5

PlayStation 5 tanıtım tarihine yönelik sevindiren yeni açıklama

Sony PlayStation 5 için sağlam bir kaynaktan tanıtım tarihine yönelik önemli bir açıklama geldi. Yeni neslin ikinci büyük temsilcisi için çok az kalmış olabilir.

PlayStation 5, oyun yapımıcısı ve direktörü, God of War ile Twisted Metal gibi yapımların arkasındaki isim David Scott Jaffe‘in açıklamasına göre şubat ayının sonunda resmi olarak lanse edilecek. Pazara çıkışının 2020 sonunda olacağını bildiğimiz konsol, tanıtım konusunda kullanıcıları çok fazla bekletmeyecek olmasıyla sevindiriyor. Bu lansmanda modelin tüm teknik detaylarının ve tasarımının en ince detayına kadar paylaşılması bekleniyor. 2021’de Xbox Series X‘in en büyük rakibi olacak konsol, gerçekten çok merak ediliyor. PlayStation 4’ü 2013 yılının şubat ayında tanıttığı aktarılan Sony, E3 2020 fuarına katılmıyor, bu açıdan tüm şovu PlayStation 5 lansmanına ayırıyor deniyor. Bu da firma özelinde mantıklı duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5, teknik olarak iddialı geliyor

Sızan bilgilere tekrar bakarsak konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

Konsolun kontrolcüsü Dualshock 5 hakkında ise Sony “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak diyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin Türkiye’de de satılan güçlü modeli