reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 tarafında yüksek performansın yan etkisi

Xbox Series X rakibi çok merak edilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için tasarıma yönelik önemli bir sızıntı daha yapıldı.

PlayStation 5, Sony’nin resmi duyurusuna göre 4 Haziran tarihinde tamamen detaylanıyor. Bu etkinlikte konsolun kendisinin gösterilmesi ve ilk oyunlardan birçok bilginin verilmesi bekleniyor. Firmanın konsolu daha önce göstermemesinin arkasında yaşanan ısınma sorunları var denilmişti. Sony’nin bu yüzden tasarımı değiştirmek istediği dahi iddia edilmişti. Ancak bunlar kısa süre önce seri üretimin başlamasıyla yalanlanmış oldu. Peki Sony ısınma sorununu nasıl çözdü? Sağlam kaynaklara göre çok daha kalın bir kasa kullanarak. Söylendiği kadarıyla PS5’in kasası PS4 Pro’nun kasasından iki kat daha kalın. Sony yüksek donanımı iyi soğutmak adına sisteme gerçekten ciddi bir soğutma koymuş gibi görünüyor. Aşırı yüksek ses oluşturmadan iyi soğutma için büyük fanlara ihtiyaç bulunuyor, bu da konsolu oldukça büyütmüş deniyor. Ancak bu durum hemen hemen kimse için bir olumsuzluk oluşturmayacaktır. Elbette burada en önemli olarak iyi bir soğutma elde edilmesi. Görsellik bu nesilde biraz geri planda kalacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da rakip Xbox Series X