reklamı kapat

POPÜLER

google polis

Polisten Google’a suç bölgesi civarındaki tüm kullanıcıların verisini paylaşma talebi

Gelişmiş teknolojiyle beraber Google, Apple gibi şirketler kullanıcılarla ilgili çok fazla veriye sahip konumda. Hal böyle olunca suçla ilişkili aktivitelerde polis kuvvetleri büyük firmalardan veri isteyebiliyor. Kuzey Carolina polisleri ise işi bir seviye yukarı taşımış.

Kuzey Carolina polislerinin Google talebini anlatacağız ancak önce söz konusu suçtan biraz bahsedelim. Polislerin Google girişimi öncesinde gerçekleşen suç çok da yeni değil. 2015 yılında yaşanan Adrian Pugh cinayetine dayanıyor. Adrian Pugh’un evinde vurularak öldürülmesinin ardından polisler hala katili arıyor. Söz konusu cinayette tanıklar birkaç el silah sesi duyduktan sonra telefon ışığıyla önünü aydınlatarak kaçan birini görüyor. Ancak polis katili bulamıyor. Bir buçuk yıl sonra gerçekleşen başka bir silahlı saldırı olayının ardından polis başta reddetse de iki olayı birbirine bağlıyor. Uydu görüntülerinden suçların gerçekleştiği alanları belirleyen polis birimi nihayetinde soluğu Google’da alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’dan veri talebi

Daha önce de polislerin büyük şirketlerden veri talep ettiğini söylemiştik. Apple bu konuda ağzı en sıkı olanlardan. Ancak bu veri talebi genellikle elde belli bir suçlu varsa gerçekleşiyor. Yani spesifik bir kullanıcının verisi talep ediliyor. Kuzey Carolina polisinin isteği ise işte tam olarak bu noktada absürtleşiyor. Çünkü polis belirlenen alanda ve alanın yakınında olan tüm kullanıcıların verilerini talep ediyor. Şüpheli olsun ya da olmasın. Bu da ortaya ciddi bir mahremiyet açığı doğuruyor.

Savunma ve mahremiyet avukatlarının da bu konuda kafası karışık. Polisin elinde net bir suçlu olmadan onlarca kullanıcının verisini nasıl ayıklayacağı konusunda emin değiller. Öte yandan masum kullanıcıların tüm mahremiyetinin bu şekilde açık edilebilme ihtimali ise korkutuyor. Google’ın söz konusu isteği karşılayıp karşılamadığı ise şimdilik bilinmiyor.