reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Taycan Turbo

Porsche Taycan Turbo modelinden hayal kırıklığı yaratan menzil değeri

Tamamen elektrikli otomobil modeli Porsche Taycan Turbo için ABD merkezli EPA menzil verisi paylaşıldı. Açıklanan rakam hayal kırıklığı yarattı.

Porsche imzalı tamamen elektrikli Taycan ailesi hayal kırıklığı yaratan bir açıklama ile gündemde gündemde. Çünkü ABD merkezli EPA verileri, aracın menzil değerinin beklenenden çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Porsche, TaycanTurbo S’in 412 km, Taycan Turbo‘nun ise 450 km menzil sunduğunu aktarmıştı. Ancak bu veriler Avrupa merkezli WLTP değerleriydi. Daha gerçekçi EPA verileri ise menzili Taycan Turbo özelinde çok daha aşağıya çekti. Yapılan testlere göre araç şirket tarafından söylendiği gibi 450 km değil 323 km menzile sahip. Bu elbette rakiplerin oldukça gerisinde kalıyor. Örneğin 2020 Tesla Model S EPA’ya göre tam 560 km menzile sahip. Yine EPA’ya göre 2019 Audi e-tron 328 km, 2020 Jaguar I-Pace ise tam dolu pille 376 km yol yapabiliyor. Bu arada Porsche‘nin Taycan Turbo için özel bir firma ile anlaşarak kendi testlerini yaptırdığı da aktarılıyor. Burada çıkan menzil ise 442 km olarak görünüyor. Bu rakam EPA’ya göre çok daha iyi olmasına rağmen verilen orijinal rakamın az da olsa altında yer alıyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor. Bu testler genelde ideal şartlar ve sakin kullanımda yapılıyor. Yani Taycan alan birisinin gerçek şartlarda daha da düşük menzil görme ihtimali yüksek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche Taycan Turbo ve Turbo S yanında Taycan 4S de bulunuyor

Taycan 4S, Taycan Turbo ile benzer tasarımı daha düşük fiyat / özellikler ile birleştiriyor ve iki farklı pil seçeneğiyle geliyor. 103 bin dolarlık versiyonda tek katmanlı 79,2 kWh pil paketi yer alırken, 110 bin dolarlık “performance battery plus” versiyonu ise Turbo’lardan gelen çift katmanlı 93,4 kWh pil paketi üstüne kuruluyor. En üstte yaklaşık olarak 563 beygir güç (Maksimum) üreten yani gerçekten çok performanslı olan Taycan 4S, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,8 saniyede çıkabiliyor.

İlgili Video