reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en çok satan 10 oyunu arasındaki PUBG hileleri nasıl yakalıyor?

PUBG hileleri kullananlar nasıl yakalanıyor? [Video]

Dünyanın en çok satan 10 oyunu listesinde beşinci sırada olan PUBG, rekabetçi oyunda hile yapanlarla nasıl mücadele ettiğini açıkladı.

Battle Royale çılgınlığında kilit görevi gören PUBG, 50 milyonu aşan satış adediyle dünyanın en çok satan 10 oyunu arasında yer alıyor. Hayli kalabalık bir oyuncu kitlesi olan oyun, çevrim içi rekabetçi oyunların hemen hepsinde yaşadığımız dertten muzdarip: Hileciler. Oyun içinde 3. parti yazılımlarla kendine avantaj sağlayacak şekilde oyunu değiştiren hileciler, oyuncuların keyfini, oyunun kapatmadığı açıklarından daha çok sıkıyor. Peki firma hile yapan oyuncularla nasıl başa çıkıyor? PUBG’nin resmi YouTube kanalında yayınlanan yeni video, anti hile yazılımını anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PUBG “hile engelleme ekibi”

Yayınlanan videoda “The PUBG Anti-Cheat Unit” tarafından oyuna nasıl müdahale edildiği üstü kapalı bir şekilde anlatılıyor. Anti hile biriminin başı Dohyung Lee, “Topluluğumuz için en iyi oyun deneyimini sunmaya çalışıyoruz.” diyor. Birim yeni bir yazılım ya da cihazın kullanıldığını keşfettiğinde araştırma aşaması başlıyor. İstifade edilen açık iyice araştırıldıktan sonra analiz ve mühendislik ekibi hileyi inceliyor ve ona karşı yeni bir yama oluşturuyor. Birim hilenin önüne geçebilmek için makine öğrenimli sistemden yaralandığını da kaydediyor. Ayrıca oyuncuların hile kullandığını düşündüğü diğer oyuncuları raporlamasının kendileri için önemli olduğunu da belirtiyorlar.

Firma spesifik olarak isim vermiyor ancak uluslararası partnerlerinin “illegal hack araçları” satan kişileri bulduğunu ve tutuklattığını da belirtiyor. Nisan 2018’de PUBG için hile araçları dağıtımı yapan 15 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan olayı hatırlatalım. Tutuklanan kişilere 5,1 milyon dolarlık ceza kesilmişti.

Anti hile sistemi ise elbette üstü kapalı bir şekilde anlatılıyor. Videoda da belirtildiği gibi, bu tarz araçların yazılımını üstlenen kişiler yeni yama ve düzenlemelerin etrafından dolaşarak sistemlerini sürekli olarak geliştiriyor. Bu yüzden hile karşıtı yazılım çözümlerini doğrudan anlatmaları pek mantıklı değil. Oyunun geliştirme takımından sonra en önemli birim olan Anti-Cheat Unit deneyimi her zaman en üst noktada tutmak için büyük bir çabayla çalıştıklarını kaydediyor. Hazırlanan videonun tamamını haberin üzerinden izleyebilirsiniz.