reklamı kapat

POPÜLER

Renault Clio

Renault Clio ailesinin motor sporları versiyonları tanıtıldı

Yeni sezonun motor sporları etkinliklerinde boy gösterecek olan Renault Clio versiyonları, beraberinde dönüştürme kitlerini de getirecek.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Portekiz’de düzenlenen etkinliğiyle birlikte dünya basınında yer bulan yeni Renault Clio, pist içerisinde de aktifliği sürdürecek. Fransa Grand Prix kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen üç farklı versiyonla karşımıza çıkan otomobil, motor sporları meraklıları için tüm güncellemeleri almış durumda. İstanbul Park’ta da benzer örneklerini gördüğümüz yarış organizasyonlarında kullanılacak olan modeller, dış ve iç yapılarıyla sokaklara sunulanlara oranla önemli nitelik farklılıkları barındırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Clio ve yarışçı geliştirmeleri

Clio Cup, Clio Rally ve Clio RX olmak üzere üç farklı versiyon üzerinden tanıtılan otomobillerin ilk olarak performans verilerine yakından bakmak gerekiyor. Kaputunun altında 1,3 litrelik dört silindir motorun görev yaptığı modeller 168 ve 177 beygir olmak üzere iki farklı seviyede. 5 ileri şanzımanla gelecek otomobillerin tork kısmında ise FIA kurallarının organizasyonlara göre belirlediği standartlar sonucunda 320 Nm‘ye kadar veri elde etmek mümkün. Bu performans verilerini destekleme konusunda ise sınırlı kaymalı diferansiyel kilidi, spor süspansiyonlar ve iyileştirilmiş soğutma sisteminin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Kokpit bölümünde roll-cage başta olmak üzere tamamen yarış koşulları için sadeleştirmelerin ve değişimlerin yapıldığı Clio için önümüzdeki süreçte dönüşüm kitlerinin de sunulacağını görüyoruz. Bu da motor sporları için çok fazla bütçesi olmayanları nispeten daha mutlu edebilir. Kısa süre içerisinde daha detaylı parçalarıyla karşımıza çıkacak olan Clio ailesinin üretimi için de hazırlıklar son aşamada.

İlgili video

Renault Clio tanıtımı