reklamı kapat

POPÜLER

Renault Megane RS Trophy-R

Renault Megane RS Trophy-R, Honda Civic Type R imzalı rekoru param parça etti [İzle]

25 Temmuz 2019

RS ailesinin en üst noktasında sunulacak olan Renault Megane RS Trophy-R, satışa çıkmasının öncesinde elde ettiği sıfatlarla iştah kabartmaya devam ediyor.

Honda’nın yeni jenerasyon Honda Civic Type R ile yıl içerisinde başlattığı rekor rotası, dünyanın en önemli pistlerindeki dereceleri toplama felsefesini yansıttı. Bu kapsamda oldukça başarılı sonuçlar elde eden Type R, var olan beklentileri boşa çıkarmadı. Aradan geçen zaman be gelişen mühendislikler ise bizlere yeni çıtaların gösterimini sunmaya devam ediyor. Belçika’da yer alan meşhur Spa pistindeki rekor için çizginin ardına geçen Renault Megane RS Trophy-R, Civic Type R’ın elinde bulundurduğu dereceyi kelimenin tam anlamıyla iki seviye yukarı çekmeyi başardı. Yapılan denemenin ardından kronometreye bakıldığında 5 saniye gibi kayda değer bir farkın ortaya çıktığı görülüyor.


Renault Megane RS Trophy-R yıl sonunda satışa çıkıyor

Mayıs ayı içerisinde ön tekerlekten çekişli modeller bazında Nürburgring rekoru kıran Megane RS Trophy-R’nin, Spa macerası da oldukça heyecan vericiydi. Markanın yarış pilotu Laurent Hurgon‘ın direksiyonu başına geçtiği otomobil, rekor denemesi öncesinde ısınma tutları gerçekleştirdi. Gerçek zamanlı denemenin başlamasıyla birlikte iyice vites artıran Hurgon, pistin tamamını 2 dakika 48 saniye 338 saliseyle geçmeyi başardı. Toplamda 500 adet üretilerek kullanıcılara sunulmakta olan Megane RS Trophy-R’ın kaputunun altında 1,8 litrelik turbo makine görev yapıyor. 300 PS güç üreten bu motorun modele özgü destekçisi ise standart versiyonlara oranla vadettiği 130 kilogramlık ağırlık kazanımı. Otomobilin satış süreci yıl sonuna doğru planlanırken başlangıç fiyatı 55.000 euro olarak kayıtlara yansıyor. Bu rakamın standart Megane RS’den yaklaşık 17.000 euro daha yüksek olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Video