reklamı kapat

POPÜLER

300 beygirle nihayet asfalta indi; karşınızda 2018 Renault Megane RS Trophy!

Standart versiyonun ardından rekabete katılmak için hazır hale gelen 2018 Renault Megane RS Trophy, kısa süre içerisinde rekor için piste çıkacak.

Yeni jenerasyonuyla birlikte çok ciddi bir tasarım evrimi geçiren Renault Megane, bu yönüyle kesinlikle sınıf atlamayı başardı. Standart versiyonların tanıtımının ardındansa vakit kaybetmeden RS versiyonu için kafamızda beklentiler oluşturmaya başladık. Reanult’nun Formula 1’de mücadele eden pilotlarıyla geliştirme sürecini yürüttüğü yeni jenerasyon ile tanışmamız işe 2017’nin Eylül ayında gerçekleşti. 1,8 litre hacimli Alpine A110 motoruyla asfalta inene ateşli hatcback modelimizin Trophy versiyonuyla da artık sokaklarda temsil edilecek. Standart RS’e oranla şasi ve performans olarak bir adım ileride yer alan Trophy’nin altyapısında kullanılan her parçada pistten tanıdığımız izleri görmek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Geçtiğimiz süreçten de anımsayabildiğimiz teknik özelliklerin ilk olarak motor kısmından başlayalım. Giriş seviyesi niteliğindeki versiyondan güç gazında 20 beygir tork bazında ise 30 Nm ileride olan Trophy, 300 PS güç ve 400 Nm tork değerine sahip. Eğer kullanıcılar manuel yerine otomatik şanzımanı tercih ederse tork değerinin 420 Nm‘ye çıkacağını da kenara not etmekte fayda var. 0’dan 100’e hızlanma için 5,7 saniyeye ihtiyaç duyan Trophy’nin burada 0,1 saniyelik bir iyileşme sağladığını görüyoruz. Buradaki değişimleri anlamak adına motorun teknik parçalara biraz daha derinlenmesine inmek gerekiyor. Geliştirme ekibinin turboda Formula 1’den esinlenilen bir yapıya yer verdiğin görüyoruz. Sistem içerisinde yer alan rulmanlarda seramik bilye kullanan teknisyenler geliştirilmiş egzoz sistemiyle birlikte önemli oranda verim elde ettiklerinin altını çiziyor. Tabi ki bu ekosistem içerisindeki Brembo fren sistemini de es geçersek olmaz. Renault’ya göre burada kullanılan fren sisteminin her biri yaklaşık 2 kilogramlık ağırlık kazanımı sağlıyor.


Trophy’i baz versiyondan ayıran en önemli farklardan birisi de şasisi. Cup adı verilen daha dinamik bir altyapıyı barındıran modelde, Torsen’in mekanik diferansiyel kilidi ve daha iyi tepkilere sahip süspansiyon sistemi kullanılıyor. Bu da dört tekerlekten kontrol sistemiyle birlikte viraj ve aracın genel kullanımında çok ciddi bir karakter farkının yaratıldığı anlamına geliyor elbette. Gaz pedalına basarak hissetmeye başladığımız bu değişimlerin kokpit içerisindeki en önemli tamamlayıcısı parçasıysa Recaro’nun yarış koltukları. Alcantara kaplı olan bu koltuklar, 20 milimetre daha aşağıda konumlandırılarak sürüş deneyimini gerçek bir pist otomobilindeki gibi yaşatmak konusunda iddialı. Önümüzdeki günlerde Honda Civic Type R’ın elinde bulunduğunu Nürburgring rekorunu ele geçirmek için teker çevireceği açıklanan 2018 Megane RS Trophy’nin yurt dışında 40.000 dolara yakın bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor.