reklamı kapat

POPÜLER

Saf fotoğrafçılık; Fujifilm X-Pro3 incelemesi

RETRO TASARIMLI GÖVDE

Fujifilm X-Pro3 firmanın artık alıştığımız, hiçbir zaman eskimeyen retro tasarımı çizgisini sürdürüyor. Gerçekten çok güzel bir gövde tasarımı bulunan model, yukarıda da dediğimiz gibi geçmiş ile gelecek arasında güzel bir bağ kuruyor. Dışarıda kullanırken aşırı dikkat çekmeyen “lensleri değiştirilebilir” fotoğraf makinesi, her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir gövde ağırlığına sahip. Uzun süre taşıdığınız zaman eğer ufak bir lens tercih ettiyseniz hiçbir şekilde yorulmuyorsunuz.

X-Pro3’ün gövdesi titanyum kullanılarak üretilmiş. Bu sayede oldukça sağlam olan ve yüksek yalıtımı ile yağmurdan etkilenmeyen fotoğraf makinesi, aynı zamanda bir “Duratect” kaplama seçeneğine de sahip. Modeli Türkiye’de ya sadece titanyum kasada siyah renkte, ya da yine titanyum üstüne Duratect kaplama kullanan siyah ve gümüş renk seçenekleriyle alabiliyorsunuz. Fujifilm’e göre bu kaplama titanyum kaplamanın çok güzel ve eşsiz dokusunu kaybetmeden makinenin çiziklerden korunması sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Test için bize gelen Duratect kaplamalı versiyon ile yaptığımız denemelerde herhangi bir çizik gözlemlemedik. Makinenin üstü kesinlikle çantaya sokup çıkarma durumlarında ya da üzerinizdeki kıyafetteki düğmelerden dolayı çizilmiyor. X-Pro3’ü oldukça uzun ömürlü hale getiren bu özel kaplamanın, makineye bir artı kattığı tartışılmaz. Ancak bunun için ekstradan 1.500 TL ödenmesi gerekiyor. Makinesini özenle kullanan kişilerdenseniz modeli Duratect kaplama olmadan almak daha mantıklı olabilir. Sonuçta standart titanyum gövde de gerçekten oldukça sağlam duruyor. Ancak ben en sağlamını ve dayanıklısını istiyorum diyenler için bu 1.500 TL’lik yatırım “uzun vadede” ciddi şekilde fark yaratabilir.

Fujifilm X-Pro3 aynasız fotoğraf makinesi

Fujifilm X-Pro3 gövdesi ile ilgili mutlaka bahsedilmesi gereken önemli bir konu ise tutuşunun kolay olmaması. Eğer elleriniz normalden biraz daha büyükse modeli tutma konusunda ciddi sorun yaşayabilirsiniz. Makinenin ön sağ kısmındaki üç parmağın oturması için konulan kısım tutmayı kolaylaştırıyor ancak mükemmel bir kavrama getirmiyor. Burasının biraz daha derin olması çok daha iyi olabilirdi dedirtiyor. Ancak bu kavrama sorununun sadece Fujifilm X-Pro3’e özel olmadığını da belirtelim. Birçok aynasız fotoğraf makinesi de ufak gövdeleri nedeniyle DSLR’lar kadar rahat kavrama sunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu bağlamda ufaltılan gövdelerin en büyük olumsuz etkisi maalesef bu oluyor. Sevindirici şekilde bahsettiğimiz duruma karşı kullanıcılar tamamen çözümsüz bırakılmamış. Firmanın Fujifilm X-Pro 3 modelinin tutma ergonomisini artıran ve harici olarak elde edilebilen bir aşağıda görebileceğiniz opsiyonel “tutak” eklentisi bulunuyor. Bu alındığı zaman modelin tutma kısmı çok daha derin hale geliyor. Bu da modeli kullanmayı / kavramayı kolaylaştırıyor.

Fujifilm X-Pro3 aynasız fotoğraf makinesi