reklamı kapat

POPÜLER

Saf fotoğrafçılık; Fujifilm X-Pro3 incelemesi

PERFORMANS VE FOTOĞRAF KALİTESİ

Fujifilm X-Pro3’te firmanın güçlü X-T3 modelinde de kullandığı, fotoğraf kalitesi kendisini kanıtlamış 26,1 megapiksel X-Trans4 CMOS sensör yer alıyor. Gücünü X-Processor 4 görüntü işlemcisinden alan aynasız fotoğraf makinesi, teste gelen Fujinon XF23 mm F2 R WR objektif ile oldukça iyi bir fotoğraf kalitesi sunmayı başardı. RAW’ları (.RAF formatında) bir APS-C sensörden beklendiği seviyede dinamik aralık sunan fotoğraf makinesi, fotoğraf tarafında özellikle diğer X-Sistem modelleri gibi taşıdığı Film Benzetimi altyapısı ile fark yaratıyor.

JPEG formatında çekimlerde çalışan bu Film Benzetimi sistemi, fotoğrafları Fujifilm’in “ikonik” filmlerinin renkleriyle tonluyor ve temel olarak bir “filtre” olarak görev yapıyor. X-Pro3 içerisinde yeni eklenen “Klasik Neg.” olmak üzere 11 farklı filtre seçeneği sunuluyor. Bu modlar yerine göre güzel kullanırsanız gerçekten çekim sonrası düzenleme yapmaya ya da filtre eklemeye gerek bırakmayacak renklerde fotoğraflar elde etmenize imkan tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelelim 26,1 megapiksel X-Trans4 CMOS sensörün ISO performansına. Modelin ISO performansını genel olarak beğendiğimizi belirtelim. ISO 160-12800 arasını “doğal olarak” kullanabilen makine, ISO 6400’e kadar oldukça temiz sonuçlar sunuyor. Kumlama miktarı ISO 6400 ve sonrasında kendisini iyice hissettirmeye başlıyor ve bu seviye üstünde yazılımsal olarak kumlama azaltma yapmak zorunlu oluyor. Kumlama performansı açısından özellikle çektiği fotoları ağırlıklı olarak sosyal medyada paylaşacaklar için hiçbir sorun bulunmadığını açık şekilde belirtelim.

Çekim için en önemli konuların başında otomatik netleme geliyor. Bu konuda da X-Pro3’ün oldukça iyi bir performans ortaya koyduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Model çok düşük ışıkta dahi sorunsuz olarak netleyebiliyor ve sürekli netlemesini sürdürebiliyor. Aynasız fotoğraf makinesinin otomatik netleme konusunda kimseyi pişman edeceğini düşünmüyoruz. Özellikle de bu makinenin hitap ettiği sokak fotoğrafçılarını. Bünyesinde yer alan çift SD kart yuvası özellikle kart arızalarına karşı en önemli ve sevindiren detayları arasında yer alan aynasız sistemi fotoğraf makinesinin, pil ömrünü de yeterli bulduk. Özellikle Fujifilm’in “saf fotoğrafçılık” odağında hedeflediği gibi ekranı kapatarak ve optik vizörü kullanarak ciddi sayıda çekim yapabiliyorsunuz.

Fujifilm X-Pro3 aynasız fotoğraf makinesi

Resmi olarak yapılan testler optik vizör ile 440 fotoğraf, elektronik vizörle ise 370 fotoğraf seviyesinde yer alıyor. Bu rakamlar yerinin alındığı X-Pro2’ye oranla hatırı sayılır oranda daha iyi. Ayrıca modelin USB-C portu üstünden de rahatlıkla şarj edebiliyorsunuz. Bu port üstünden veri aktarımı da yapılabiliyor.

Fotoğraf kalitesi yukarıda da söylediğimizi gibi yüksek olan Fujifilm X-Pro3, video konusunda da beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Model ile 4K çözünürlükte saniyede 30 kare video (Her seferde 15 dakika maksimum) çekebiliyor. Direkt olarak video odaklı tasarlanmayan fotoğraf makinesi, buna karşın yaptığımız denemelerde bizi kesinlikle pişman etmedi. Keskin görüntüler sunan ve 1080P çözünürlükte saniyede 120 kareye kadar çıkabilen model, elbette direkt olarak video çekimleri için alınacak bir kamera değil. Ancak ihtiyacınız olduğunda sizi sunduğu kalitesi ile kesinlikle pişman etmiyor. Otomatik netleme video tarafında da güzel çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelin bünyesinde bazı akıllı özellikler de yer alıyor. Burada kesinlikle sunulan “HDR” yani yüksek dinamik aralık modu dikkat çekiyor. Bu mod seçildiği zaman makine birden fazla fotoğraf çekiyor ve bunları kendi içerisinde bir araya getiriyor. Bu sayede hem gölge hem de parlak alanlardan maksimum oranda veri çıkarılabiliyor. Özelleştirilebilen HDR özelliği sayesinde dinamik aralık ciddi düzeyde artırılabiliyor. Bu mod özellikle sabit unsurların çekimini yapan manzara fotoğrafçılarının hoşuna gidecek gibi görünüyor. Bu modun hareketli anlar için tasarlanmadığını belirtmek gerekiyor.

Bu arada X-Pro3’ün akıllı telefonlar üstünden rahatlıkla kontrol edilebildiğini de belirtelim. Hem iOS hem de Android için sunulan uygulama ile makineyi telefonunuz üstünden kontrol edebilir, fotoğraf çekebilir ve çektiğiniz fotoğrafları akıllı telefonunuza aktarabilirsiniz. Burada sürecin sorunsuz çalıştığını belirtmekte fayda var. Bağlantı kolay şekilde kurulabiliyor ve tüm süreç gecikmesiz şekilde seri çalışıyor.