reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+
Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

F2.4 diyafram

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

F1.5 diyafram

Samsung Galaxy S9 ailesindeki “çift diyaframa” yakından bakış

13 Mart 2018

Samsung‘un yeni akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+, biliyorsunuz sektörde ilk defa mekanik diyafram sistemini beraberlerinde getiriyor. Telefonların tamir edilebilirliklerini değerlendiren iFixit, işte bu önemli donanımsal detaya yakından bakılmasına imkan tanıyor.

Kısa süre önce telefonların tamir edilebilirlik durumlarını değerlendiren iFixit, dediğimiz gibi mekanik diyafram sistemine de yakından bir bakış attırdı. Biliyosunuz hem Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modelleri F1.5 ve F2.4 diyafram değerleri arasında geçiş yapabiliyor. Bu sayede yüksek ışıklı ortamlarda F2.4 ile F1.5’e göre daha keskin fotoğraflar çekilebiliyor. Ya da yine F2.4 kullanılarak arkası daha az bulanık sonuçlar elde edilebiliyor. Işık azaldığı zaman geçilen F1.5 ise daha temiz fotoğraflar sunuyor. Daha önce hep tek bir diyafram değeriyle gelen akıllı telefonlar, S9 ailesiyle yeni bir çağa giriş yapıyor. iFixit’in incelemesinde ortaya çıktığı kadarıya telefonların bu kamera donanımlarında iki adet diyafram bıçağı bulunuyor. İki farklı değer olduğu için iki bıçak yeterli oluyor. Bilmeyenler için fotoğraf makineleri için hazırlanan lenslerde de diyafram değişimi için bu bıçaklardan bulunuyor.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

F2.4 diyafram

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

F1.5 diyafram

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın en büyük farkları kameraları

Galaxy S8 ailesinden esas olarak yukarıdaki kamera donanımlarıyla ayrılan telefonlar, aynı göz alıcı tasarım yapısını kullanıyor. Elbette Snapdragon 845‘in etkisiyle daha güçlü olan cihazlar, Türkiye’de 4.599 TL başlangıç fiyatına sahipler.