reklamı kapat

POPÜLER

Galaxy S9 ve Galaxy S9+

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+, kameralarıyla fark yaratacak

Samsung‘un her gün karşımıza çıkan yeni akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+, bu sefer kamera konusunda dikkat çeken bir detayla gündeme geldi.

VTECH internet sitesinde yer alan habere göre Galaxy S9 tek, Galaxy S9+ ise çift lensli arka kameraya sahip olacak. Ancak burada esas yenilik diyafram değerinde kendisini gösterecek. Galaxy S8 modellerinde F1.7 diyafram değerine sahip bir kamera kullanan şirket, söylendiği kadarıyla Galaxy S9 ailesinde bunu F1.5‘e çekecek. Yani daha açık diyafram değerine sahip olacak telefonlar, bu sayede sensöre daha fazla ışık aktaracak, bu da düşük ışıkta daha temiz fotoğraflar / videolar olarak geriye dönecek. Galaxy S9+ modelinde yer alacak ikinci kamerada ise söylendiği kadarıyla F2.4 diyafram bulunacak. Dikkatli takipçilerimiz F1.5 diyafram değerini hemen hatırlayacaktır. Geçtiğimiz günlerde W2018 isimli amiral gemisi kapaklı telefonunu tanıtan Samsung, bu telefonda ilk kez F1.5 diyaframlı bir arka kamera kullanmıştı. Yani teknolojiyi hali hazırda kullanılabilir seviyeye getiren Güney Kore merkezli teknoloji devi, sadece resmi duyuru için gün sayıyor gibi görünüyor.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ hangi teknik özelliklere sahip olacak?

Samsung Galaxy S9’da 2.960×1.440 piksel çözünürlüklü 5,8 inç Super AMOLED ekrana, Galaxy S9+ ise 6,2 inçlik ekrana yer verecek. 6,2 inçlik modelin çözünürlük değerinin 5,8 inçlik modelle aynı olacağı belirtilirken, telefonlar geniş renk gösterme kapasitesine sahip olacak. Ekran gövde oranının yüzde 89’e çıkacağı belirtilen Galaxy S9 ailesi, bu açıdan yüzde 81’de kalan iPhone X‘u da geride bırakacak. Ön yüzlerinde herhangi bir çıkıntı yer almayacak telefonlar, yanlardan kavisli ekran üzerine kurulacaklar. Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 845 veya Samsung üretimi Exynos 9810 işlemcilerle satışa sunulacak telefonların, önümüzdeki yılın şubat veya mart ayında lanse edilmesi bekleniyor.