reklamı kapat

POPÜLER

Galaxy S8

Samsung Galaxy S9 için alınan sürpriz parmak izi okuyucu patenti

24 Ekim 2017

Samsung Galaxy S9 ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu sefer odak noktasında parmak izi okuyucu var.

Çerçevesiz ekran teknolojisine geçilmesiyle beraber mobil cihaz üreticileri için büyük bir sorun baş gösterdi. Parmak izi okuyucuyu önce ekranın altına gizlemeye çalışan üreticiler, henüz bunu başaramadıkları için farklı yollara başvurdular. Apple cephesinde bu durum parmak izi sensörüne tamamen veda anlamına gelirken, Samsung için “yer değiştirme” ile sonuçlandı. Nitekim, ön paneldeki parmak izi okuyucu Galaxy S8 ve Galaxy Note 8 ile beraber arka panele taşındı. Ancak bu karar Samsung’a eleştiri olarak geri döndü. Kullanıcılar parmak izi okuyucunun yeni konumundan pek de hoşnut kalmamış gibi görünüyor.

Ön panele mini sensör

Görünen o ki Samsung yeni nesil modellerinde aynı çizgide ilerlemek istemiyor. Samsung’un Güney Kore’deki patent şirketi KIPRIS’a kaydettirdiği yeni patente göre firma mini bir sensör üzerinde çalışıyor. Ön panele yerleştirilecek olan bu sensörün tasarıma etkisi ise meçhul. Ancak patent çizimleri akıllara Essential Phone’un kamera oyuğunu getiriyor. Söz konusu patentinse Galaxy S9 için tasarlandığı düşünülüyor. Zira hatırlarsanız analist Ming-chi Kuo, Samsung’un Galaxy Note 9’da parmak izi sensörünü ekranın altına gizlemek için çalışmalarını hızlandırdığını söylemişti.

Galaxy S9 nasıl olacak?

Galaxy S9’a aitse elimizde şimdilik çok az veri bulunuyor. Cihazın 8nm mimariye sahip Snapdragon 845 işlemciyle gelmesi bekleniyor. Aynı zamanda Snapdragon 845‘i kullanacak olan ilk Android cihaz olacağı da belirtiliyor.

YORUMLAR