reklamı kapat

POPÜLER

Samsung QLED 8K TV Neden 8K TV?
Samsung 8K TV / Neden 8K TV?

İçerik konusunda dikkat çeken iş birlikleri yapan Samsung, QLED 8K TV modellerinde iTunes ve AirPlay 2 desteği de sunuyor

Samsung 8K TV / Neden 8K TV?
Samsung 8K TV / Neden 8K TV?

Ambiyans moduna kumanda üzerinden tek bir tuşla ulaşmak ve kendi tarzınızı yaratmak mümkün

Samsung QLED 8K TV modellerine yakından baktık; Neden 8K TV?

“Henüz 4K TV‘lere alışamadık; 8K da nereden çıktı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Sizin için “Neden 8K TV?” sorusunun cevabını Samsung QLED 8K TV modellerinde aradık.

Samsung Türkiye’nin davetiyle Dubai’de düzenlenen özel bir etkinliğe katıldık. Öyle bildiğiniz süslü lansmanların ötesinde, tamamen teknik konulara odaklanan oldukça doyurucu bir etkinlikti. Elimizde defter, kalem; üniversite yıllarımıza geri döndük. Birçok not aldık. Hazırsanız “Neden 8K TV?” sorusunun cevabını beraber arayalım. Hatta söz konusu Samsung olduğu için sorumuzu “Neden QLED 8K TV?” olarak genişletelim.

Samsung, 8K teknolojisine önem veren öncü şirketlerden biri. Hatta etkinlikte “8K denildiğinde aklınıza gelen şirketleri sıralayabilir misiniz?” şeklinde bir soru ile karşılaştık. Söz konusu son tüketici ve erişebilirlik olduğunda Samsung büyük bir hızla 8K kategorisini sahipleniyor.

Marka olarak 8K teknolojisinin izleme deneyimini nasıl geliştireceğini paylaşıyor ve görüntüleme teknolojilerinde yeni bir dönemin başladığının müjdesini veriyor. Samsung QLED 8K TV, dev ekranında eşsiz bir netlik sağlayan 33 milyon pikselle Full HD’ye göre 16 kat daha yüksek çözünürlük sağlıyor. QLED 8K televizyonlar renkleri yüzde 100 renk hacmiyle görüntülemek için Samsung’un özel Quantum Dot teknolojisinden faydalanıyor. Nano boyutlu Quantum Dots yani noktacıklar, ışığı bir milyardan fazla renge dönüştürebiliyor. Bir diğer dikkat çeken teknoloji ise; Direct Full Array. Bu teknoloji sayesinde QLED TV’ler her alanı sahne sahne analiz ederek, derinlik ve detay eklemek için her bölgedeki arkadan aydınlatmayı kontrol edebiliyor. Sonuç olarak daha derin siyahlar, daha az ışık parlaması ve doğal olarak daha derin detaylar. Söz konusu siyah olduğunda; Samsung dersini o kadar iyi çalışmış ki, 2019 model QLED TV’lerinde daha önce görmediğimiz kadar iyi siyahlar gördüğümüzü söyleyebiliriz. Tamamen karanlık bir odadan yapılan karşılaştırmalı testlerde kullanılan siyahlar konusunda ikna olduk.

Quantum HDR ve yapay zeka

Özellikle kalabalık ailelerin televizyon izlerken yaşadığı en büyük sorunlarından biri izleme açısı. QLED 8K TV’ler iki özel katmanla sağlanan ultra geniş bir izleme açısı sunuyor. Öyle ki bu katmanlar, ışığı doğru yönde odaklayıp, panele eşit şekilde yayılmasını sağlayarak sızıntıyı en aza indiriyor. Bu sayede her açıdan canlı renklerin keyfni çıkarmak mümkün oluyor. Anlayacağınız koltukta en iyi izleme açısına sahip köşeyi kapma devri sona eriyor. Gelelim en göz doyurucu özelliklerden biri; Quantum HDR. Bu teknoloji sayesinde daha geniş parlaklık aralığıyla gizli detaylar ortaya çıkıyor. Quantum HDR, farklı HDR ifadeleriyle her sahneyi optimize ediyor. En derin siyahlardan en parlak beyazlara kadar, yönetmenin HDR kalitesindeki içerikte yarattığı tüm incelikleri görmek mümkün oluyor. Quantum HDR destekli bir QLED 8K TV’de Game of Thrones 8. sezon 3. bölümü izlemek nasıl olurdu açıkçası çok merak ediyoruz!

Samsung 8K TV / Neden 8K TV?

İçerik konusunda dikkat çeken iş birlikleri yapan Samsung, QLED 8K TV modellerinde iTunes ve AirPlay 2 desteği de sunuyor

QLED teknolojisine yapay zeka güç veriyor. Samsung’un Quantum işlemcisi yapay zeka desteğiyle tüm kontrolü eline alıyor. Ekran parlaklığı ve ses kontrolleri, gerçek zamanlı olarak her türlü izleme ortamına ve sahneye uyum sağlıyor. Elbette tüm kontroller her zaman sizde ancak Quantum işlemcinin yapay zekasının yeteneklerini mutlaka deneyimlemenizi öneriyoruz. Üstelik yapay zeka, ses ve görüntüleri yorumlayabilmek ve en iyi sonuçları sağlayabilmek için internet bağlantısına da ihtiyaç duymuyor. Tüm deneyim yüklü olarak sunuluyor. Akıllı makine öğrenimi teknolojisiyle içeriğin türü ne olursa olsun her sahneyi analiz ediyor ve iyileştiriyor. Milyonlarca farklı içerikten alınan veriler, doku ve kenarlar gibi özellikleri sınıflandırmak ve her bir sahneyi en iyi şekilde ölçeklemek için kullanılıyor. Son olarak 2019 QLED, ses türünü belirlemek ve işlemek için her sahneyi analiz ediyor. Süreç, ses giriş sinyallerinin ayrılması ve sınıflandırmasıyla başlıyor. Ardından, sahneye en uygun temel özellikler belirleniyor ve işleniyor.

Samsung 8K TV / Neden 8K TV?

Samsung QLED “Kapalıyken de güzel bir TV”

Son yıllarda TV üreticilerinin tüketici yararına adım attığı en önemli geri bildirimlerden biri, tüketicilerin evlerinde büyüyen ekran boyutlarıyla birlikte “bir kara delik” istememeleri. Evet, tüketiciler hiçbir zaman kavisli ekranlar ya da 3D televizyonlar istemedi. Tüketiciler yüksek görüntü/ses kalitesi ve evlerinin baş köşesinde yer alan televizyonlarında görsel zarafet arıyor. “Kara delik” sorunu da tam da bu noktada başlıyor. Düşünün evinizin baş köşesinde televizyon izlemediğiniz zamanlarda dev bir kara delik var. Samsung bu konuya bir değil iki eşsiz çözüm üretiyor. Bunlardan ilki Ambiyans modu destekleyen yeni nesil QLED TV’ler. İkincisi ise televizyonunuzu bir sanat eserine dönüştüren The Frame TV.

Samsung 8K TV / Neden 8K TV?

Ambiyans moduna kumanda üzerinden tek bir tuşla ulaşmak ve kendi tarzınızı yaratmak mümkün


Ambiyans modunu destekleyen modellerini Samsung çok iyi bir şekilde tanımlamış: “Kapalıyken de güzel bir TV” Şöyle düşünün televizyonunuz Ambiyans Modu sayesinde evinizin dekoru veya duvarınızın deseniyle uyum sağlıyor ve buna ek olarak kapalıyken dahi size ihtiyacınız olan bilgileri sunabiliyor.

İlgili Video