reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Android 9.0 güncellemesi

Samsung’un kullanıcıları kızdıracak Android 9.0 kararı

Samsung, kişiselleştirmeye önem veren kullanıcıları kızdıracak bir karar almış gibi görünüyor. Samsung Android 9.0 güncellemesi, ücretsiz kişiselleştirme özgürlüğünü rafa kaldırıyor.

Android cihazların en güzel yanlarından biri arayüz temasını dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyor oluşunuz. Koreli üretici de cihazın içinde yüklü olan Samsung Themes mağazasında ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok tema seçeneği sunuyor. Kullanıcılar bütçelerine ya da tercihlerine göre bu temalar arasından seçim yapabiliyor. Ya da en azından yapabiliyordu. Android 9.0 güncellemesi ile beraber ücretsiz tema kullanımında radikal bir değişiklik gerçekleşecek. Samsung güncellemeyle beraber ücretsiz temaların kullanımını 14 günle sınırlıyor. 14 gün sonra telefonunuz, kutudan ilk çıkardığınızdaki temaya yani Touchwiz temasına geri dönüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 9.0 güncellemesi ücretsiz tema kullanımını sınırlıyor

Ücretsiz temanın kullanım süresinin dolma zamanı yaklaştığında firma 2 farklı bildirimle kullanıcıları uyaracağını böylelikle süre dolmadan kullanıcıların farklı bir temaya geçebileceğini kaydediyor. Uyarılardan birinin süre dolmadan bir gün önce, diğerinin ise 10 dakika önce yapılacağı açıklanmış. Koreli devin bu yeni kararı için ortaya sunduğu sebep ise tasarımcıları desteklemek. Tasarımcıların daha kaliteli şeyler ortaya çıkarabilmesi için böyle bir sınırlamaya gidildiği belirtiliyor. Yani bir başka deyişle firma kullanıcıları ücretli temaları satın almaya teşvik ediyor.

Samsung’un Android 9.0 ile beraber yeni arayüzü One UI’a geçeceğini de hatırlatalım. Kullanıcıların One UI’ı ağırlıklı olarak kullanmasını sağlamak da “açıklanmayan” bir başka sebep olabilir. Çünkü her kullanıcı temaya ayrıca ücret ödemek istemeyebilir. Yayınlanan metinde ise ücretsiz temaların tekrar tekrar kullanılabilirliği konusunda bir bilgi yer almıyor. Firmanın bir ücretsiz tema kullanıldıktan sonra onu tamamen kullanım dışı yapma durumu net değil. Bu durumda kullanıcılar aynı ücretsiz temayı 14 günde bir yenileyebilir.

İlginizi çekebilir

Galaxy A9’un arka kameralarına yakın bakış