reklamı kapat

POPÜLER

Samsung DRVLINE

Samsung’un sürücüsüz otomobil platformundan heyecan veren detaylar

Son dönemde hemen her büyük teknoloji firması sürücüsüz otomobil sistemleri üzerinde çalışma gösteriyor. Bunlardan birisi olan Samsung, CES 2018‘de karşımıza büyük gelecek vadeden DRVLINE platformuyla çıkıyor.

Apple gibi Samsung da kendi sürücüsüz otomobilini geliştirmiyor. Bunun yerine diğer otomobil üreticilerine satabileceği bir altyapı geliştiren şirket, üzerinde büyük emek harcadığı DRVLINE platformuyla iddialı görünüyor. Açıklandığı kadarıyla bu platform donanım ile yazılımı birleştiriyor. Diğer sistemlerden farklı olarak üreticilerin özelleştirmesine açık olan sistem, böylece modüler bir altyapı kuruyor. Bu modüler altyapı oluşturulacak sürücüsüz otomobil sınıfları için mantıklı görünürken, herhangi bir sınır da bulunmuyor. Sunulan özelleştirme imkanıyla gelecek için daha mantıklı olan DRVLINE, “Seviye 5” otonoma da adapte edilebiliyor. Henüz sunulmayan bu sistemin yakında geleceği görülüyor. Bu yüzden şirketler yeni teknolojilere ayak uydurabilecek bir sistem istiyor. Samsung da bunu gelecek güncellemelere uygun sistemiyle sunuyor gibi görünüyor.

Samsung DRVLINE

Samsung, DRVLINE temelinde kokpitleri de dönüştürüyor

Bu yeni platform kapsamında aynı zamanda HARMAN ile ortaklaşa geliştirilen bir kamera da yer alıyor. Bu kamera, şerit takibinden yaya belirlemeye kadar birçok yeteneği üzerinde taşıyor. Elbette platform ile entegre şekilde çalışan bu ADAS kamera, otomatik kaza önleme özelliğini de bünyesinde barındırıyor. HARMAN ile şirketin ortaklığı sadece burada da kalmıyor. Aşağıda gösterilen dijital kokpit sistemi gelecekte bizleri nelerin beklediğini gösteriyor. 5G bağlantı destekli bu fütüristik sistem, dijital asistan Bixby‘yi araçlara getiriyor. Birçok özelleştirilebilir kontrolcü ve ekran üzerine kurulan bu kokpit, oldukça yenilikçi duruyor. Tüm bu yeni sistemlerin otomobil üreticilerine ise yakın zamanda gideceği belirtiliyor.

Video