reklamı kapat

POPÜLER

kenya otomobil yerli otomobil
yerli
yerli
yerli

Şaşırtan gelişme; Kenya yerli otomobil modelini üretti

Milli ve yerli otomobil üretme çalışmaları tüm dünya ülkeleri için oldukça popüler bir konu. Öyleki Kenya ucuz ve dayanıklı bir SUV için düğmeye bastı bile!

Kurak ve engebeli arazileri ile birbirinden zor topraklara sahip olan Afrika’da yerli otomobil furyası başladı. Bugüne kadar ithalat yaparak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan ülkeler hem dışa bağımlılığı azaltmak hem de masrafları düşürmek için yerli otomobili iyi bir alternatif olarak görüyor. Daha ucuz maliyetli ve milli bir SUV üretme fikri, başta Kenya olmak üzere tüm Afrika kıtasında da mutluluk ile karşılandı. Bakım maliyetlerini düşürmek ve aracı mümkün oldukça hafif yapmak isteyen Kenyalı mühendislerin ortaya koyduğu son çalışma böylece karşımıza çıktı. Zorlu arazi koşullarına uzun süre dayanabileceği iddia edilen aracın nerediyse hiç bir donanımı yok. 13 bin dolarlık başlangıç fiyatı ile oldukça da uygun. Üstelik ortalama 400 dolarlık bir kapora ile sipariş vermek de mümkün. Aracın bu yıl içinde 5.000 bin adet üretilmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil hakkında Cumhurbaşkanı açıklama yapmıştı

Tayyip Erdoğan, “Her türlü desteği, teşviği vermemize rağmen yerli otomobil işini hafiften alıyorlar. İstediğim şey belli. Bizi oyalamasınlar. Yoksa başka arayışlar içine girme zorunda kalacağız. Biz bir an önce adımı atacağız. Gerekirse yurtdışından yatırımcılar bulacağız, Türkiye’den de ortak yatırımcılar vereceğiz. Burada hayata geçirmenin adımlarını atacağız. Onların ilmini alacağız, mesaimize de son sürat vereceğiz. Bizde altyapı var. Türkiye’de üretilenlerin birçoğu yüzde 80’i yüzde 90’ı yerli. Tüm mesele bu ülkenin evlatlarının millilik, yerlilik meselesidir. Ciddi manada inanmak meselesidir. Biraz gevşeme var. Şu seçimlerin ardından bunları masaya yatıracağız. 5 önemli firma yerli otomobil için imzaları attı. İmzayı attınız, başlayacaksınız. Ya başlayacaksınız ya başlayacaksınız. Başlamazsanız hesaplaşacağız.” demişti.

İlginizi çekebilir

Volkswagen’den manuel vitesi “güvenlik özelliği olarak gösteren” garip reklam