reklamı kapat

POPÜLER

Skoda

Skoda ilk elektrikli otomobilinden detaylarla karşımızda

17 Mayıs 2019

Skoda ürün gamının geleceği için bir anlamda kilometre taşı olarak hatırlanacak olan elektrikli otomobil, ailenin en ufak üyesini öne çıkartacak.

Volkswagen grubundaki markalarda olduğu gibi Skoda cephesinin elektrikli hamlelerini bugüne dek hep konsept projeler üzerinde gördük. SUV araçların ön plana çıkartıldığı bu süreçte 500 kilometrelik menzil değerleri ve markanın yeniden şekillenecek tasarım karakterine pek çok kez vurgu yapıldı. Skoda imzalı ilk elektrikli otomobil modeliniyse bu güne dek gördüğümüz hiçbir konseptin gerçeğe dönüşmesi üzerinden görmeyeceğiz. Ailenin en küçük üyesi olarak A sınıfında görev yapan Citigo, Çekli üreticinin oyuna süreceği ilk tam elektrikli araç olmaya hazırlanıyor. 23 Mayıs‘ta gerçekleştirilecek olan tanıtım öncesinde ilk detaylarıyla karşımıza çıkan modelin ismi ise henüz netlik kazanmış değil.


Tanıtım Skoda merkezinde

Otomobilin her ne kadar ismi açıklanmasa da, çok radikal bir değişimin beklenmediğini ilk adımda belirtmek gerek. Bu noktada “e-Citigo” veya “Citigo-e” seçeneklerinin yüksek sesle konuşulduğunu söyleyebiliriz. Paylaşılan tek kare görsel ise, seri üretimdeki içten yanmalı versiyon ile büyük oranda benzerliklerin yaşanacağına işaret ediyor. Ön bölümdeki ızgara ve kokpitteki yazılımsal değişikliklerin diğer elektrikli otomobillerde gördüklerimizle aynı olması bizi şaşırtmayacak. Gelelim işin teknik detaylarıyla ilgili beklentilere. Citigo, Volkswagen Up modeliyle altyapı kardeşi olmasından ötürü elektrikli versiyonda da benzer bir sürecin işletildiğini düşünüyoruz. Up’un elektrikli versiyonunda 160 kilometre menzil, 80 beygir güç ve 210 Nm tork değerlerini sunması elektrikli Citigo için de bizi benzer seviyelere yöneltiyor. Slovakya’da gerçekleştirilecek olan tanıtım öncesinde daha net parçaları da görmeyi bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

2020 Skoda Superb’den ilk detaylar