reklamı kapat

POPÜLER

2021 Skoda Octavia Scout

Skoda Türkiye’den açıklama; belirsizlik en üst seviyede

Salgın ve çip krizi sonrası git gide belirsizleşen otomotiv sektörü hakkında Skoda Türkiye’den yeni açıklamalar geldi.

Hatırlarsanız geçen sene otomotiv sektörü diğer tüm sektörler gibi büyük bir kriz yaşamıştı. Küresel pandemi sebebi ile meydana gelen tedarik sorunları ve sağlık endişeleri ile üretimler durmuş veya büyük ölçüde askıya alınmıştı. Bu krizin ardından güncel olarak yeni bir kriz daha gündeme geldi. Evet, doğru bildiniz; çip krizi. Neredeyse her otomobil markası yaşanan çip krizi sebebi ile geçici olarak üretimlerini duruyor. Konu hakkında da Skoda Türkiye’den bazı değerlendirmeler geldi.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, “Salgın nedeniyle bir ay sonrasını görebildiğiniz bir pazar koşulu yok. Ne rakipleriniz açısından ne de kendiniz açısından… Dolayısıyla pazar, bizi bir yere doğru götürüyor. Bu yarı iletken meselesi her markada olduğu gibi bizi de çok derinden etkiliyor. Salgınla beraber tabii ki sipariş rotaları biraz şaştı. Bütün üreticiler buna kendini adapte etmeye çalışıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Skoda cephesinin sevilen modellerinde bekleme süresi

“Biz 40 bin satışın üzerinde bir hedefle başladık yola. Şimdi yılı 30 binin bir miktar üzerinde bir satışla kapatacağımızı varsayıyoruz. Ama gerçekten rakamların ne olacağına ilişkin net bir bilgimiz yok. Bunu hafta hafta takip ediyoruz. Dolayısıyla özellikle çok talep edilen bazı ürünlere ilişkin 1-2 aylık bekleme süremiz var maalesef.” ifadelerine yer verdi.

Başar çip sorunu hakkında, “Bunlar basit eksiklikler nedeniyle tamamlanmayı bekliyorlar. Dolayısıyla biz de bütün rakiplerimiz gibi satış ve pazarlama planlarımızı bu bilinmezliğin içinde yapıyoruz.” dedi.

İlgili video