reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia

Sony’den akıllı telefon tarafı için büyük değişiklik

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Sony, geleceğe yönelik oldukça büyük bir hamle gerçekleştirdi. Firma ilginç bir birleşime gitti.

Biliyorsunuz Sony akıllı telefon tarafında da aktif olarak yer alıyor. Ancak firmanın işleri bu tarafta hiç iyi gitmiyor. Huawei, Xiaomi ve Oppo gibi isimlerin karşısına adeta ezilen Japon teknoloji devi, “Mobile” bölümünde 900 milyon doları geçen zararlar açıklıyor. Elbette kimse zarar etmek istemiyor. İşte bu doğrultuda ilginç bir adım atan firma, “televizyon, ses ürünleri, kamera ve telefon” kategorilerini bir araya getirdiğini duyurdu. Burada kurulan yeni departmana “Electronics Products and Solutions” adını veren Sony, telefon tarafındaki zararı bu şekilde azaltacak ya da gizleyecek gibi görünüyor. Bu hamleye rağmen yılda kaç Xperia telefon sattığını açıklamaya devam edeceği belirtilen Sony, geçtiğimiz dönemde kamera tarafında 804 milyon dolar, televizyon ve ses ürünleri tarafında ise 714 milyon dolar kar elde ettiğini açıklamıştı.

Başarılı departmanlar ile başarısız departmanların birleşmesi, kullanıcılara daha iyi Xperia telefonlar olarak geriye dönebilir deniyor. Burada özellikle kamera departmanı ile mobil departmanın bir araya gelmesi büyük önem arz ediyor. Gelecek Xperia modellerinin çok daha iyi fotoğraf kalitesi sunması bekleniyor. Firma mobil tarafta 2021 itibariyle kar elde edebilir hale geleceğini tahmin ediliyor. Yani Xperia modelleri uzun süre daha hayatımızda yer alacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony en son Xperia 1 amiral gemisi ile karşımıza çıktı

Hatırlamak adına Xperia 1, CinemaWide adı verilen 6,5 inç 4K HDR OLED 10-bit ekran üzerine kuruluyor. 21:9 en boy oranı nedeniyle çok uzun olan telefon, güzel şekilde 4K HDR videolar çekebiliyor. Gücünü 7 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 855 işlemciden ve 6 GB RAM‘den alan telefon, 64 GB / 128 GB dahili depolama ile geliyor ve microSD yuvası taşıyor. Gövdesine göre ufak sayılacak 3.300 mAh pili bulunan model, bağlantı tarafında USB-C kullanıyor.

Modelin arkasında her biri optik görüntü sabitleme ve 12 megapiksel çözünürlüğe sahip üçlü kamera bizleri karşılıyor. Burada normal, geniş açı ve telefoto temelli üçlü yapı kullanılıyor. Ana kamera 1/2.6 inç sensöre ve F1.6 lense sahip. RAW çekim desteği veren telefonun önünde ise 8 megapiksel kamera bulunuyor. Henüz DxOMark sonucu ortaya çıkmayan Xperia 1, söylendiği kadarıyla mevcut kamera sistemiyle tek bir 48 megapiksel kamera sisteminden daha yüksek kalite sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’dan çok ilginç bir proje