reklamı kapat

POPÜLER

Sosyal medya uzmanları

 - Güncelleme: 30 Ocak 2011 22:32

SOSYAL MEDYA UYGULAMALARI

INSTAGRAM

INSTAGRAM
Kısa süre önce hizmete sunulan Instagram, iPhone cihazları arasında hızla yayılan yeni fotoğraf paylaşımı platformu. Sadece iPhone uygulaması üzerinden erişilebilen servis çekeceğiniz veya galeriden seçeceğiniz fotoğraflar için hoş hazır efektler sunuyor. Normal haliyle fazlaca sıradan olan bir fotoğrafın bir iki dokunuşla kesip efekt ekleyerek daha hoş görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Servis Twitter gibi takip mantığıyla işliyor. Takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı fotoğrafları tarih sırasına göre görebiliyorsunuz. Yapılan gönderileri beğenebiliyor, yorum girebiliyorsunuz. Uygulama ‘News’ isimli sekmede gönderdiğiniz fotoğraflara yapılan yorum ve beğenileri de sıralıyor. Instagram kullanan arkadaşlarınızı bulmak da kolay. Rehber, Facebook ve Twitter arkadaşlarınızı otomatik olarak bulabiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcı adı ve
isim arama seçeneği de mevcut.

FLIPBOARD
FLIPBOARD
Özel olarak iPad için geliştirilen ilginç bir içerik izleme uygulaması olan FlipBoard, Twitter, Facebook ve bazı popüler internet yayınlarından aldığı içeriği dergi görüntüsünde ekrana yansıtıyor. Sayfaları gerçek bir derginin sayfalarını çevirir gibi parmağınızı sürükleyerek geçebiliyorsunuz. Servislerden alınan bu içerikler, fotoğraflı olup olmamasına ve uzunluğuna göre sayfaya bloklar halinde yerleştiriliyor. Uygulama kullandığı özel bir ayrıştırma yazılımı sayesinde aldığı içerikleri oldukça başarılı bir görsellikte sunuyor. Fakat bu da istenen her kaynağın eklenememesine sebep olmuş. iPad için olmazsa olmaz bir uygulama olan FlipBoard’u mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Galerileri, RSS içeriklerini, Twitter ve Facebook güncellemelerini keyifle takip etmeniz için.

FOURSQUARE
FOURSQUARE
Gün geçtikçe daha popüler hale gelen sosyal konum paylaşım servisi Foursquare, Android uygulamasıyla Samsung Galaxy S ve Galaxy Tab üzerinde de kullanılıyor. Android işletim sistemi üzerinde uzun süre tarayıcı ile erişilen mobil site versiyonuyla hizmet veren servis, artık başarılı bir uygulama ile çok daha pratik bir şekilde kontrol edilebiliyor. Android versiyonunda ‘hızlı kayıt’ (quick checkin) özelliği sunan Foursquare tek dokunuşla bulunduğunuz yeri paylaşma imkanı tanıyor. Yeni mekanlar ekleyebiliyor, arkadaşlarınızın konumlarına ister liste halinde isterseniz de Google Haritalar üzerinde göz atabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak edinebileceğiniz Foursquare uygulamasıyla kullanacağınız servis, farklı koşullarda kazandırdığı rozetlerle kullanmaya teşvik ediyor.

SOCIAL
SOCIAL
Nokia tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan zengin Ovi sosyal platformu dahilinde bir de özel sosyal iletişim uygulaması mevcut. Platform üzerinde çalışan Social uygulaması Symbian ^3 işletim sistemiyle çalışan cihazların sosyal servis entegrasyonunu daha detaylı bir hale getiriyor. Rehber üzerinden arkadaşlarınızın paylaştığı içeriklere, fotoğraflara ulaşabilmenin yanı sıra, cihazın ana ekranından tek dokunuşla Facebook güncellemelerini takip edebiliyorsunuz. Yeni içerik oluşturup paylaşırken de fotoğraf ve video ekleme imkanı tanıyor. Benzer şekilde Facebook etkinliklerini takip edebiliyor ve yine tek bir dokunuşla etkinliği Nokia N8 üzerindeki dahili takvim uygulamasına ekleyebiliyorsunuz. Böylece etkinlikleri takip etmek çok daha zahmetsiz bir hal alıyor.

TWEETDECK
TWEETDECK
Adobe Air platformunda hazırlanan uygulama, farklı platformlarda çalışan en başarılı Twitter uygulamalarından biri. Windows versiyonunu Nokia Booklet 3G üzerine yükleyebiliyorsunuz. Uygulama ile ana Twitter akışınızın haricinde doğrudan mesajlar, alıntılar ve hatta kendi gireceğiniz bir kelimeye göre arama sonuçlarını sütunlar halinde görüntüleyebiliyorsunuz. Yeni bir içerik geldiğinde ekranın belirlediğiniz köşesinde geçici olarak bildirim yapıyor. Tweetdeck aynı zamanda Twitter’a içerik girmek için de en pratik araçlardan biri. Otomatik adres kısaltma, fotoğraf, video ve konum etiketi eklemek için gerekli servisler uygulamaya entegre edilmiş. Tweetdeck’e alıştıktan sonra Twitter’ı tarayıcıdan ziyaret etme ihtiyacı dahi duymayacaksınız.

SOCIAL FEEDS
SOCIAL FEEDS
BlackBerry Torch ile birlikte yüklü halde gelen Social Feeds uygulaması, tüm sosyal servislere tek bir yerden erişme imkanı tanıyan başarılı bir uygulama. BlackBerry OS 6.0 versiyonu ile özdeşleşen Social Feeds, BlackBerry Messenger, Google Talk ve Windos Live Messenger gibi anlık mesajlaşma servisleriyle Facebook, Twitter ve Myspace gibi sosyal servislere kolay erişim sağlıyor. Tüm bu servislerdeki içerik güncellemelerini Social Feeds uygulaması üzerinden tek ekranda takip edebiliyorsunuz. Kullanmak istediğiniz servis dahilindeki hesabınızı uygulamaya ekledikten sonra parmağınızı ekranda sağa sola sürerek farklı servislerin içerik akışlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Popüler servislerin harici uygulamalarına alternatif olarak kullanılabilecek hoş bir uygulama.

LOOPT
LOOPT
Henüz yeni bir platform olduğundan Windows Phone 7 platformu maalesef fazla uygulama seçeneği sunmuyor. Bu konuda ilklerden biri Loopt oldu. Popüler sosyal servislerden biri olan Loopt tarafından geliştirilen yeni uygulama, Windows Phone 7’nin kusursuz arayüzü üzerinde servis dahilindeki arkadaşlarınızla iletişiminizi kesintisiz bir şekilde sürdürmenizi sağlıyor. Foursquare servisine benzer şekilde harita üzerinde arkadaşlarınızın nerede olduğunu görebiliyor, kendi konumunuzu paylaşabiliyor, güncellemeleri ve arkadaşlarınızın yolladığı fotoğrafları takip edebiliyorsunuz. Uygulama size ayrıca konum bilgisini kişi bazlı olarak paylaşıp paylaşmama şansı sunuyor.