reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX üç roketi aynı anda indirmeyi deneyecek

Kısa geçmişini şimdiden birçok tarihi başarıyla dolduran SpaceX gözünü imkansıza dikti. Şimdiye dek Falcon 9 roketiyle harika işler başaran Elon Musk önderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi, bu kez üç roketi birden fırlatıp indirmeyi deneyecek.

SpaceX bir yandan yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9 ile çalışmalarına devam ederken, diğer yandan en iddialı roketi Falcon Heavy üzerindeki hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yıl içinde tamamen kullanıma hazır hale gelmesi planlanan Falcon Heavy ile SpaceX şov yapmaya hazırlanıyor. 3 farklı roketten oluşan Falcon Heavy, fırlatıldıktan bir süre sonra birbirinden ayrılıyor ve tıpkı Falcon 9 gibi yeniden kullanılmak üzere dikey bir şekilde yeryüzüne indirilebiliyor. Daha doğrusu SpaceX’in yapmak istediği tam olarak bu. SpaceX’in daha önce Falcon Heavy için hazırladığı konsept video ile bu çılgın planın ön izlemesini görebilirsiniz.

Kullanıma hazır olduktan sonra dünyanın en güçlü roketi ünvanına sahip olacak olan Falcon Heavy, 54 bin ton çekiş gücüne sahip. SpaceX kıyaslama yapmak açısından bunun mürettebat, yolcu, bavul ve yakıt dahil bir Boeing 737 uçağına denk geldiğini belirtiyor.

Bir diğer yandan Mars görevi için hazırlıklarına tam gaz devam eden SpaceX, zamanı gelince Red Dragon kapsülüyle birlikte en güçlü roketini de Kızıl Gezegen için kullanmayı planlanıyor.