reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon ve Avengers Endgame spoilerları için Instagram Facebook ve Twitter otomatik video oynatmayı kapatma

Spoilerlara karşı Twitter, Instagram ve Facebook’ta otomatik video oynatmayı durdurma [Nasıl yapılır?]

Game of Thrones 8. sezon bölümlerinin yayınlanmaya başlaması ve Avengers Endgame sahnesinin sızmasıyla Facebook, Twitter ve Instagram için otomatik video oynatma özelliğini kapatma vakti geldi.

Game of Thrones 8. sezon yayınlanmaya başlayınca spoilerlardan kaçmak için izleyicileri de bir telaş sarmışken beklenmedik bir anda Avengers Endgame filminden önemli sahneler sızdırıldı. Video şeklinde sızdırılan sahneler ağırlıklı olarak Twitter üzerinde yer alsa da Instagram ve Facebook gibi popüler sosyal medya ağlarında karşınıza çıkması olası. Bu da, bu tarz sosyal ağların otomatik video oynatma özelliğini hiç olmadığı kadar tehlikeli hale getiriyor. Twitter ve Facebook, otomatik video oynatmayı kapatmak için doğrudan bir çözüm sunuyor. Ancak Instagram için durum maksimum “mini önlem” sınırında kalıyor. Platformlara göre otomatik video oynatımını kapatmayı listeledik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter’da otomatik video oynatmayı kapatma

Twitter’da tarayıcı üzerinde otomatik videoları kapatmak için ekranın sağ üst kısmında profil fotoğrafınıza tıklayarak Ayarlar > Erişilebilirlik > Video otomatik oynatılıyor adımlarını takip etmeniz ve buradaki izni kaldırmanız gerekiyor. Tarayıcıdaki ayarlar doğrudan mobil cihaza uygulanmıyor. Akıllı telefonlarda değişim için tekrar profil fotoğrafınıza tıklayarak Ayarlar ve gizlilik > Veri kullanımı > Videoyu otomatik oynat adımlarını izlemeniz yeterli oluyor.

Instagram’da otomatik video oynatmayı “yavaşlatma”

Instagram ne yazık ki otomatik video oynatmayı tamamen kapatmıyor. Ayarlar > Hesap > Hücresel Veri Kullanımı > Daha Az Veri Kullan adımların takip ederseniz bu özelliği açtığınızda fotoğraf ve videolar otomatik olarak hızla yüklenmiyor. Örneğin bir sonraki içeriğin videosu normal kullanımda otomatik yüklenerek siz daha içeriğe geçmeden başlarken, bu adımları yaptığınızda o videoyu izleyebilmek için gönderiye gelmeniz gerekiyor. Gönderi özelinde bir sonraki videoya geçince o video yine de hemen oynamaya başlıyor. Bu özelliği kapatırsanız Keşfet ana sayfasında otomatik oynayan videolar artık otomatik oynamıyor ve burada otomatik oynatım kapanıyor. Wi-Fi’a bağlıysanız bu özellik çalışmıyor. Instagram için kullanıcılar daha dikkatli olmak durumunda.

Facebook’ta otomatik video oynatmayı kapatma

Mobilde Facebook’ta video oynatımını kapatmak için iOS’te ekranın sağ alt tarafındaki üç çizgiye tıklayarak sayfa ve grupların bulunduğu paneli açmanız gerkiyor. Bu panelin en altında Ayarlar ve Gizlilik sekmesi yer alıyor. Buradan Ayarlar > Videolar ve Fotoğraflar > Otomatik Oynatma adımlarını izleyerek kapatabilirsiniz. Android’de ise yine aynı üç çizgiden paneli açtıktan sonra Ayarlar ve Gizlilik’e ve ardından Ayarlar‘a geçiş yapmanız gerekiyor. Burada Medya ve Kişiler > Otomatik Oynatma adımlarını takip ederek otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm fragmanı