reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify’da veri tüketen otomatik video oynatmayı kapatma [Nasıl yapılır?]

Spotify bir süredir bazı parçalar için hazırladığı videoları otomatik olarak oynatıyor. Canvas isimli bu özellik kullanıcılarda otomatik açık halde bulunuyor.

Globalde 96 milyon ücretli abonesi bulunan en popüler çevrim içi müzik servisi Spotify, dinleyicilerle 40 milyonun üzerinde şarkıyı buluşturuyor. Farklı abonelik alternatifleri sunan çevrim içi müzik servisi, arayüzüyle de kullanıcılarının beğenisini kazanıyor. Platformun son dönemlerde yaptığı değişiklikler arasında ise belli başlı albüm ve şarkılar için video özelliği bulunuyor. Canvas olarak anlandırılan bu özellikte uygulamada “Şu an çalıyor” ekranında şarkı için hazırlanmış video otomatik olarak oynuyor. Platform söz konusu özelliğin “çok düşük veri ve pil harcamak için optimize edildiğini” belirtiyor. Ancak yine de bu özelliği tamamen kapatmak ve hiç veri harcamamasını sağlamak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify

Spotify üzerinde Canvas özelliğini kapatma

Özelliği kapatmak ise hayli basit. iOS kullanıcıları ekranın sağ üst kısmından Ayarlar sekmesini açtıktan sonra Çalma > Canvas adımlarını takip ederek otomatik video oynatma özelliğini kapatabiliyor. Android kullanıcıları da aynı şekilde sağ üst taraftan Ayarlar sekmesini açtıktan sonra ekranı aşağı kaydırarak Canvas seçeneğini bulup otomatik video oynatımını engelleyebiliyor. Böylelikle veri korunumu ve pil tüketimi konusunda daha etkili bir kullanım sağlanabiliyor.

Canvas özelliği şimdilik belli başlı albüm ve şarkılarda olsa da önümüzdeki dönemlerde daha yaygın kullanılması bekleniyor. Söz konusu özellikte videoları sanatçılar minimum 720 piksel ve maksimum 8 saniye olmak üzere platforma basit bir şekilde yükleyebiliyor.

İlginizi çekebilir

Spotify’ın Apple Music için yayınladığı video