reklamı kapat

POPÜLER

spotify

Spotify hilesiyle milyoner oldu

Genelde başarılarıyla konuştuğumuz Spotify bu sefer hile sayesinde milyoner olan kullanıcıyla adından söz ettiriyor. Kimliği tespit edilemeyen bu kişinin fark ettiği açık sayesinde ayda 65 bin TL kazandığı söyleniyor.

Söz konusu internet platformları ve hileler olduğunda bu konuda pek çok örnek bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise YouTube hilesiyle ünlenen Post Malone olmuştu. Şimdi sıra Spotify’a gelmiş gibi görünüyor. Bulgaristan’dan olduğu tespit edilen biri ya da birileri büyük online müzik platformlarından biri olan Spotify’ın açığını keşfetti. Üstelik yasalara aykırı hiçbir şey yapmadan toplamda 1 milyar dolar kazanç elde etmeyi başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fark edilmesi 4 ay sürdü

Ortaya çıkan bilgilere bakılırsa düzenek Bulgaristan’da kuruldu. İstenen kazancın sağlanabilmesi için Spotify üzerinden iki farklı çalma listesi oluşturuldu. Platformun kuralları çerçevesinde her şarkı en az 30 saniye sürecek şekilde ayarlanmıştı. Listeler ise 500’er şarkıdan oluşuyordu. Ardından bu listelerin devamlı dinlenebilmesi için 1200 farklı kullanıcı hesabı açıldı. Listelerin yedi gün yirmi dört saat dinlenmesi sayesinde hesap başına 415 bin dolar kazanç elde edildi. Spotify’ın olağandışı bir durum yaşandığını fark etmesi ise dört ay sürdü.

Geçtiğimiz sene fark edilen bu haksız kazancın ardından platform kurallarında güncellemeye gitti. Sıkıntılı içeriklerin fark edilip hemen kaldırılması için sistem geliştirildi. Fakat onlar fark edene kadar Bulgaristanlı dolandırıcılar 1 milyar doları cebe indirmiş oldu.

YORUMLAR