reklamı kapat

POPÜLER

action-comics-number-1

Superman çizgi romanının ilk sayısı rekor fiyata satılacak

Çizgi roman koleksiyoncularını heyecanlandıran bir etkinlik başlamak üzere. Eğer milyon dolarlarınız varsa, en popüler çevrimiçi alışveriş sitelerinden biri olan Ebay‘de önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan açık artırmayla Superman‘in ilk sayısına sahip olabilirsiniz.

Çizgi romanların orijinal sayıları çok değerlidir. Her ne kadar dijital çağın bizi tabletlere, bilgisayarlara sürüklemesine izin versek de elde okunan çizgi romanın tadını hiçbiri veremez. Binlerce dijital kopya ve sayısız çizgi roman uygulaması erişimi bir hayli kolaylaştırmış olsa da çizgi roman tutkunları için her sayının baskı hali ayrı kıymetlidir. 1938’den günümüze kadar gelmeyi başaran ve Superman ile Lois Lane‘i bizimle tanıştıran Action Comics’in ilk sayısının değeri ise yine tutkunlar tarafından belirlenecek.

1938 yılının haziran ayında ilk sayısıyla Superman’i hayatımıza sokan seri, Jerry Siege ve Joe Shuster imzası taşıyor. Günümüzde 50 ila 100 arası nüshası olduğu tahmin edilen ilk sayının ne yazık ki çok az bir kısmı “iyi durumda” olarak nitelendirilecek kadar düzgün korunmuş. Certified Guaranty Company tarafından özel bir puanlama sistemiyle sayıların ne kadar iyi korunduğu belirlenirken, fiyatlar da buna göre ayarlanıyor tabii. 1938 yılında 10 sente satılan ve şimdi Ebay’de açık artırmaya çıkarılacak olan sayının puanı 10 üzerinden 9. Yani neredeyse ilk günkü kadar dokunulmamış diyebiliriz. 2011 yılında Action Comics serilerinden bir başkasının ilk sayısı 2,16 milyon dolara satılmıştı, ancak 14-24 Ağustos arasında gerçekleştirilecek Ebay satışının bu rekoru kırması bekleniyor.

christopher_reeve
Darren Adams tarafından başlatılacak olan bu açık artırmanın gelirinin bir kısmı Christopher & Dana Reeve Foundation‘a bağışlanacak. Christopher Reeve ismi Superman hayranlarına yabancı gelmeyecektir. İlk film 1978’de olmak üzere dört filmlik Superman serisi çeken aktör, 1995’te geçirdiği talihsiz bir kaza sonucu hayatının kalanını tekerlekli sandalyeyle sürdürmek zorunda kalmıştı. 2004’te hayatını kaybeden aktör, 2003-2004 yılında Superman’in gençliğini anlatan Smallville adlı dizide de konuk oyuncu olarak rol almıştı. Etkinlikle ilgili daha fazla bilgi almak ve şu an satışta olan diğer nadir sayılara göz atmak için açık artırmanın Ebay sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

action-comics-number-1