reklamı kapat

POPÜLER

Sürüş deneyiminde yeni dönem; Hyundai parmak izi teknolojisi

Bir süredir geliştirilme aşamasında olan teknoloji için sunma aşamasında olan Hyundai, ilk odak nokta olarak Uzak Doğu’yu tercih etmiş durumda.

Otonom sürüş teknolojileriyle birlikte artık kullanıcı deneyimlerinin radikal şekilde değişme eğiliminde olacağını kestirebiliyoruz. Özellikle dördüncü seviye sücüsüz otomobil sistemlerinin devreye gireceği dönem ile birlikte yavaş yavaş şoför etmeninin devreden çıkabileceğini daha net bir şekilde göreceğiz. Adım adım ilerleyen bu süreçte farklı dinamikler üzerinde geliştirmeler yapan isimlerden olan Hyundai, önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma sunmak üzere bir parmak izi teknolojisinin hazırlığı içerisinde. İlk olarak Çin pazarı için pilot programı başlatılacak olan bu özelliğin kısa vadede Avrupa başta olmak üzere diğer bölgeler için de hazır halde karşımıza çıkmasını bekliyoruz.


Sistemin getirileri

Kaynaklardan gelen ilk bilgilere baktığımızda parmak izi teknolojisinin ilk adımda temel ihtiyaçlar üzerinde etkili kılınacağını söyleyebiliriz. Eğer büyük bir sürpriz olmazsa, kullanıcılar araçlarına parmak izleriyle erişmekle birlikte motoru çalıştırma işlemini de yapabilme ayrıcalığına sahip olacak. Bu sistemi deneyimlemeden önce yapılması gereken bazı kolay aşamalar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi araç sahiplerinin kendi parmak izlerini sisteme tanıtması gerekiyor. Hyundai, kapılarla birlikte çalıştırma butonun üzerine ekleyeceği sensörler üzerinden bu kaydın alınabileceğini belirtirken, aynı anda farklı kullanıcıların da sisteme kayıt ettirilebileceğinin de altını çiziyor. Kendi parmak iziyle araca erişim yapan sürücüleri, hafızaya alınmış klima dereceleri ve koltuk konumu gibi hazır bir kokpitin bekliyor olması da tamamlayıcı etmenler olarak karşımıza çıkıyor. 2019’un ilk çeyreğinde yeni Santa Fe ile sunulmaya başlanacak olan teknolojinin ne kadar verimli çalıştığını önümüzdeki süreç gösterecek.

İlginizi çekebilir

Hyundai “çift bölge ses teknolojisi”