reklamı kapat

POPÜLER

Beş kameralı Nokia

Tam beş kameralı Nokia akıllı telefon ortaya çıktı; işte ilk detaylar

Nokia markasını yeniden sektörün merak edilen bir ismi haline getiren HMD Global, bugün ilginç bir haberle ortaya çıktı. Eğer dedikodular doğruysa tam beş kameralı bir akıllı telefon geliyor.

MWC 2018 kapsamında oldukça iddialı duyurular gerçekleştireceğini müjdeleyen firma, görünüşe bakılırsa çok özel bir Nokia amiral gemisi üzerinden de çalışıyor. 2018 içerisinde duyurulacağı söylenen ve büyük ihtimalle Nokia 9‘un üzerine konumlandırılacak model, farkını arkasında yer alacak tam beş adet kamerasıyla koyacak. Peki bu beş kamera ne işe yarayacak? Yapılan bazı tahminlere göre şirket beş farklı kamerayı kullanarak 50 megapiksel gibi yüksek çözünürlüğe çıkış yapacak. Bazı tahminlere göreyse bu beş kameranın her biri farklı yapılandırılmış sensörlere sahip olacak. Kişiler çeşitli lensler barındıran bir mekanik çarkı döndürerek (Manuel ya da otomatik) farklı sensörler ile farklı sonuçlar alabilecek. Bu sayede mobile çok yüksek zoom yani yakınlaşma getirebileceği belirtilen firma, ayrıca ilginç çekim imkanları da sunacak. Tasarımsal olarak 41 megapiksellik Lumia 1020‘ye benzer bir kamera modülü taşıyacağı tahmin edilen telefon, çift renkli bir flaşa da sahip olacak. Telefonun önünde ise normal bir özçekim kamerası bulunacak. Yani telefon temel olarak altı tane kamera üzerine kurulacak.

Beş kameralı Nokia

HMD Global, yeni amiral gemisi Nokia ile bu kamera kurulumunu gerçeğe dönüştürebilir mi?

Evet dönüştürebilir. Çünkü bu beş kameralı kurulum için yukarıda görebileceğiniz Carl Zeiss’ın aldığı bir patent bulunuyor. Yani bu konuda çalışmalar yapan Carl Zeiss, biliyorsunuz şirket ile çok uzun süredir ortak işler yapıyor. Eskiden olduğu gibi günümüzde de Nokia ismini kamera konusunda öne çıkarmak isteyen HMD, bunu yapacak planı kurmuş görünüyor.