reklamı kapat

POPÜLER

Tansiyon ölçebilen ve EKG çekebilen akıllı saat; Samsung Galaxy Watch 5 incelemesi

 - Güncelleme: 05 Kasım 2022 02:25

Samsung Galaxy Watch 5

SAMSUNG GALAXY WATCH 5 SAĞLIK YETENEKLERİ

Akıllı saatin bünyesinde yer alan üçü bir arada BioActive isimli sensör Galaxy Watch 5’i piyasada satılan üst düzey akıllı saatlerde olduğu gibi gelişmiş sağlık takibi yapabilmesine imkan tanıyor. Bu yılki modeli selefinden ayıran en önemli farklardan biri yeni modelin cilt sıcaklığını ölçebilmesi.

Akıllı saatte yer alan Bioactive sensör aynı zamanda vücut analizi özelliğine de destek veriyor. Piyasada satılan akıllı saat modellerinde görmediğimiz bu özellik genellikle akıllı tartılarda kullanılıyor. Bu özellik sayesinde akıllı saat vücut yağı, iskelet kası, vücut yağı, BMI ve vücut suyu gibi ölçümler yapabiliyor. Bu özelliğin çalışabilmesi için iki parmağın saatin yanında yer alan tuşlara dokundurulması gerekiyor. 15 saniyelik işlemin ardından detaylı bilgiler kullanıcılara sunuluyor. Akıllı saat bu ölçümü BioActive sensör sayesinde gerçekleştiriyor. Sensör aynı zamanda kalp ritmini, EKG’yi, kandaki oksijen ve stres seviyesini ölçmek için de kullanılıyor. Galaxy Watch 5’te bununla birlikte tansiyon ölçümü özelliği de var. Türkiye’de de aktif şekilde çalışan  tansiyon özelliği için Samsung Health Monitor ve EKG için Samsung Health uygulaması kullanılıyor. Tansiyon işleminin yapılabilmesi için bir  tansiyon cihazınızın olması gerekiyor. Tansiyon cihazıyla kalibrasyon işlemi  yapıldıktan sonra bu özellik aktif hale geliyor.

EKG ölçümü için işaret parmağınızı saatin sol üst köşesinde bulunan tuşa 30 saniye dokundurmanız gerekiyor. Çıkan sonuç  akıllı saat üzerinden sunulduğu gibi akıllı telefonlar üzerinden de kolayca ulaşılabiliyor. Akıllı saatte beğendiğimiz özelliklerden biri de Galaxy Watch 5’in yürümemizi otomatik olarak takip etmesi oldu. Yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşlerin ardından akıllı saat yürüyüşlerimizi otomatik olarak takip etmeye başladı. Bir önceki modelde olduğu gibi yeni modelde de horlama belirleme özelliği bulunuyor. Uyurken kandaki oksijeni ve horlamayı da ölçebilen saat bu sayede daha detaylı uyku takibi sunabiliyor. Uyku süresiyle ilgili bilgi saatte yer alsa da daha detaylı bilgi uygulama üzerinde karşımıza çıkıyor. Yeni  uyku takibi özelliği uyanık, hafif, derin ve REM olmak üzere farklı uyku türlerini algılayabiliyor.