reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

Tartışmaların odağındaki WhatsApp için getirilen yeni özellik

WhatsApp, gizlilik endişeleri üzerinden geriye düşmeye devam ediyor ancak geliştirmeler devam ediyor. Yeni bir özellik daha geldi.

WhatsApp Web ve Masaüstü sürümlerine artık linklenen telefonlar üzerinden girişte parmak izi ya da yüz tanıma kullanılabiliyor. Hem Android hem de iOS tarafı için aktif edilen özellik, gerçekten kullanışlı görünüyor ve güvenliği artırıyor. Son dönemdeki olaylar nedeniyle parmak izi ya da yüz verilerinizi göremiyoruz (Bu veriler hem iOS hem de Android tarafında cihazların içerisinde kalıyor, dışarıda erişim sağlanamıyor) açıklamasını yapan / yapmak zorunda kalan şirket, bağlı cihazlar ile Web ve Masaüstü arasındaki bağı da güçlendiriyor.

WhatsApp neden sürekli olarak gündemde?

Çünkü WhatsApp kişilerin karşısına geçtiğimiz haftalarda yeni bir gizlilik politikası çıkardı. Bu herkes için zorunlu olan ve kabul etmeden WhatsApp‘ın kullanılamayacağı yeni dönemde Facebook ile hiç olmadığı kadar yüksek oranda WhatsApp verisi paylaşılacaktı. Normalde bu zorunlu yeni dönem için 8 Şubat 2021 tarihi verilmişti. Ancak dünya genelinde artan tepkiler yüzünden firma bu süreyi ertelemek zorunda kaldı. Yeni tarih Facebook tarafından 15 Mayıs olarak açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada WhatsApp tüm açıklamalarına ve erteleme kararına rağmen geriye düşmeye devam ediyor. Açıklandığı kadarıyla ocak ayının üç haftasında Signal uygulamasına 7,5 milyon yeni kullanıcı geçti. Burada en büyük kazanım Telegram tarafında oldu. Uygulama ilk üç haftada tam 25 milyon yeni kullanıcı kazandı. Bu arada Bip gibi yerli uygulamalar da WhatsApp’ın düşüşünden faydalandı ve onlar da kullanıcı sayılarını ciddi oranda artırdı.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti