reklamı kapat

POPÜLER

Taş devri aletleri bugünün teknolojisiyle yeniden üretildi

Bir milyondan daha uzun zaman önce, dünyada akıllı olan tek şey insandı… Evet taş devrinden bahsediyoruz. Günümüz akıllı cihaz ve teknolojilerinden uzak bir yaşam süren insan yine de akıllıydı ve hayatını kolaylaştıracak devrim niteliğinde alet edevatları taşı ve doğadaki diğer materyalleri kullanarak geliştirmişti. Şu an için oldukça önemsiz görünen aletlerin nasıl zekice tasarlandığını ve ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bir araya gelen tasarımcılar Dov Ganchrow ve Ami Drach, 3D yazıcıları kullanarak Man Made adını verdikleri alet tasarımlarına imza attılar.

,
Proje için İsrail’in Negev çölünden doğru ebat ve şekideki taşları toplayan ekip, yine İsrail’de bulunan bir arkeoloji enstitüsündeki taş devri aletlerini üç boyutlu olarak tarayarak birebir aynı aletleri 3D yazıcılarda polimer malzemeden üretti.

manmade4
Projede su damlası şeklindeki bir taş kullanarak mızrak ve balta gibi geleneksel aletler ortaya çıkarıldı. Bu tasarımlar aynı zamanda dönemin insanının hiçbir teknolojik destek olmaksızın, ihtiyaçları doğrultusunda zekasını nasıl kullanabildiğini de daha net anlama imkanı sunuyor.

manmade6 manmade5 manmade2 man made1