reklamı kapat

POPÜLER

Teknolojinin yeni gözdesi, vazgeçilemeyen trend: Retro

Bir dönemin hipster modası şimdilerde iyiden iyiye genel bir trende dönüştü. Teknolojide özellikle baskısını son dönemde bir hayli hissettiren retro trendiyle görüyoruz ki eskiye rağbet hiç bitmiyor.

Teknoloji gelişim ve değişim açısından en hızlı alanlardan biri olabilir. Hatta teknoloji içindeki değişim ve gelişim o kadar hızlı ve keskin bir şekilde gerçekleşiyor ki bir gün önce inanılmaz popüler olan bir ürün ya da uygulama ertesi gün tahtı bir başkasına devredebiliyor. Bu da kullanıcıları teknoloji trendlerini güncel olarak takip etmek zorunda bırakıyor. Ancak söz konusu teknoloji dahi olsa değişmeyen bir trend var: retro.

Günlük hayatta pek çok trend gelip geçerken adeta vazgeçilmez olan retro trendi hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Bir dönem hipster’larla anılan bu trend, henüz hipster kavramının olmadığı dönemde de hayatımızdaydı aslında. Moda alanında baskısını daha çok hissettiren retro trendi son birkaç senedir teknoloji alanına da hükmediyor. Geçmişe duyulan özlem ya da farklılık arayışı içinde yükselişini sürdüren retro trendi teknoloji fuarlarında da baskınlığını hissettiriyor.

Geçmişin ikonik cihazlarına yetişemeyen gençleri “yeni” bir şeylerle buluşturarak heyecanlandıran bu trend, zamanında bu cihazları kullanmış olanları nostalji treninde bir gezintiye çıkararak cezbediyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi teknoloji ne yazık ki moda gibi değil. Retro trendi de eski malzemelerle yeni tasarımlar oluşturmak ya da modada ikinci el sektörünün canlanmasına benzemiyor. Söz konusu geçmişe dönüş de olsa bunu belli teknolojik gelişmelere ayak uydurarak yapmak gerekiyor. Öncelikle evet teknolojide retro trendi kullanıcıları heyecanlandırıyor ancak öyle her önüne gelen cihazı yeniden piyasaya sürerek başarılı olmak mümkün değil. Zamanın teknolojisi asla ikonik bir noktaya ulaşmamışsa hiç boşa kürek çekmeyin deriz, zira insanların anılarını canlandırmayacak retronun tutma şansı pek yok. Bunun yanı sıra, 21. yüzyılda teknolojide öne çıkan “hayatı kolaylaştırma” gayesini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca her ne kadar ikonik de olsa, tasarımların da yeni teknolojiye ayak uyduracak şekilde değişmesi ve gelişmesi şart. Gelin çok değil, son bir yılın yükselen retro yıldızlarına bakalım.

EFSANENİN DÖNÜŞÜ

Yeni nesli geçmişle buluşturan ürünlerden biri çok değil bir iki gün önce duyuruldu. Sektörde retro modası yeni bir şey olmamasına karşın bu yazıyı kaleme almamızdaki en büyük sebep, herkesin tahmin edebileceği gibi Nokia‘nin Mobil Dünya Kongresi’ne damga vuran duyurusu 3310. Bakın özellikle bu “damga vuran” kısmının altını çizmek istiyoruz zira onca yeni teknoloji ve iddialı firmaların amiral gemileri arasında en çok konuşulan Nokia’nın 3310’u bir anka kuşu misali küllerinden doğurması oldu. Zamanın popüler modellerinden Nokia 3310’un özellikle dayanıklılığıyla namını 2017’ye kadar taşıması takdire şayan. Zira Nokia 3310 dönemine yetişememiş, hatta çocuk denebilecek yaşta internet kullanıcılarının dahi bu modeli biliyor olması bir başarı. Haliyle 3310’nun retro dönüşümünden başarı beklemek de şaşırtıcı değil. Tabii tasarım bir parça değişmiş ancak Yılan oyununu dahi beraberinde getiren Nokia 3310, istediği heyecan rüzgarını arkasına almış durumda. 49 euroluk fiyatı da bu konuda kendisine bir hayli yardımcı oluyor hani…

ESKİ VE YENİ BİR ARADA

Asla eskimeyen bir diğer retro teknoloji ise şipşak fotoğraf makineleri. Bu alan o kadar geniş ki kartondan üretileninden video çekenine kadar var. Tabii alanın değişmez isimleri Polaroid’le Fujifilm. Lomography’yi de kendine dahil eden bu alanda Polaroid’in CES 2017’de tanıttığı son şipşak fotoğraf makinesi, bu trendin asla ölmeyeceğinin göstergesi. Çünkü Polaroid Pop, geçmişin nostalji dolu cazibesiyle teknolojiyi akıllıca harmanlayan bir cihaz olmuş. Şipşak fotoğraf makinesi olmasının yanı sıra sosyal medya tutkunlarını da unutmayan cihaz bu fotoğrafları dijital olarak da kaydediyor. Böylelikle sosyal medyada paylaşmak için fotoğrafların fotoğraflarını çekmek zorunda kalmıyorsunuz. Üstüne üstlük video da çekebilen Polaroid Pop tasarım açısından ilk modelin esamesini dahi taşımasa da bu modayı geleceğe taşımaya devam ediyor.

İKONİK KONSOL

Retro trendler dendi mi akla gelen ilk isimlerden biri ise Nintendo. İkonik NES konsolunun ekmeğini kaç firma yedi biz sayamadık. Tasarımı yeniden canlandıran sayısız ürün NES tutkunlarının beğenisini kazandı. Öyle ki kumandasının USB-bellek versiyonu bile çıktı. Tabii bu NES çılgınlığından Nintendo da yararlanmayı ihmal etmedi. Yakın zamanda çıkardığı NES Classic Edition, konsolu kompakt boyutlara taşımakla kalmıyor beraberinde 30 klasik oyunu da getirerek koleksiyonluk bir ürüne imza atıyor. Tabii NES Classic Edition eskisindeki gibi oyun kasetleriyle çalışmıyor, artık tamamen dijital olan cihazı çalıştırmak için televizyona bağlamanız yeterli. 60 dolarlık fiyat etiketiyle çıkıp tabiri caizse peynir ekmek gibi satan NES Classic Edition için Nintendo stokları ise çoktan bitmiş durumda. Ürünün 60 dolarlık versiyonunu bulmak bir hayli zor anlayacağınız. Nintendo’nun stok yetiştiremiyor olması ise üzücü başka bir neden. Nintendo’nun cihazı çıkaracak ön görüye sahip olup, bu hızla satacağını düşünememiş olması kalbimizi kıran bir detay olarak kalıyor.

HIPSTER AVCISI

Gelelim müzik endüstrisine. Retro akımını derinden hisseden müzik endüstrisinde plak satışları son 25 yılın altın çağını yaşıyor. Apple Music ve Spotify gibi dijital müzik servislerinin taht yarışı içinde birbirini kovaladığı günümüzde, geçtiğimiz yıl sadece Amerika’da 13,1 milyon satış sayısına ulaşmak kolay iş değil. 1991’den bu yana bu kadar satmayan plaklara duyulan talep pikap üretimindeki arzı oluşturuyor. Retroyu kemiklerine kadar yaşamak isteyenler antikacıları arşınlayadursun Kickstarter akıllı turnblade projelerine ev sahipliği yaparken, Pioneer de geçtiğimiz yıl yeni pikap/turnblade’ini duyurdu.

Uzun lafın kısası retro trendi ne yeni ne de eski bir akım. Aksine hep var olan ve var olacak olan bir trend. Müzik, moda, teknoloji… Alandan bağımsız olarak nostaljiyi ve dolayısıyla da retroyu seviyoruz. Retro ürünler görmeye de devam edeceğiz. Yakın gelecekte bu kapaklı akıllı telefonlar mı olur yoksa kasetçalar piyasası mı hortlar orası meçhul.