reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’yı Le Mans’a dahil ettirecek prototip otomobil çalışması

İki bağımsız tasarımcı tarafından hayata geçirilen Tesla Le Mans projesi, motor sporlarına henüz giriş yapmayan markanın dikkatini çekebilir.

Ürün gamındaki çeşitliliği oluşturmakla meşgul olan Tesla’nın Model 3‘ün ardından elektrikli kamyonu Semi‘nin tanıtımı için hazırlandığını biliyoruz. Önümüzdeki günlerde tanıtımı gerçekleştirilecek olan Semi’nin ardından Tesla’nın takviminde elektrikli bir pickup olmasını bekliyor. Tüm bu hazırlığın içerisindeyse dikkatimizi elektrikli otomobil dünyasının bir numarası olarak gösterilen markanın henüz motor sporları kısmında somut bir adım atmamış olması çekti. Hal böyle olunca standart modelleriyle bağımsız tasarımcıların odağında olan Tesla’nın motor sporları versiyonlarının hayal edilmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu zamana kadar çeşitli tasarım projelerini sizlerle paylaştığımız Tesla radarında bu kez 2030 yılı Le Mans yarışları için tasarlanmış başarılı bir proje var.

Nefes kesen detaylar

Jeroen Claus ve Fabian Brees isimli iki tasarımcı tarafından ortak bir çalışma sonucunda hayata geçirilen Tesla Le Mans prototipinde önemli yenilikler yer alıyor. Üzerindeki elektrik motorlarıyla 450 kilometrelik maksimum hızlara çıkabileceği hayal edilen araçlarda, motorların lastiklerin içerisinde mekanizmada konumlandırıldığını görüyoruz. 360 derece analiz yapabilen kameranın kullanıldığı tasarımda lazer ışıklandırma grubu ve karbon fiber komponentlerin varlığı da ben buradayım diye bağıran detaylardan. Tesla cephesinin motor sporlarıyla alakalı çekingen tavrı devam ederken bu gibi projelerin şirketi cesaretlendirmemesi için hiçbir neden yok.