reklamı kapat

POPÜLER

The Walking Dead: Episode 1- A New Day incelemesi

Geçmiş günlerin sıkı macera oyunlarını özlüyor musunuz? Indiana Jones, Full Throttle, Grim Fandango günlerini mi özlediniz? Telltale Games sizin için burada ve harika oyunlar yapmaya devam ediyor. Back to the Future’dan sonra sıra The Walking Dead’de Önce çizgi roman, ardından dizi… The Walking Dead bir fenomen olalı oldukça uzun zaman oldu. Açıkçası dizinin yapımcılarından, oyunun da geleceğini duyduğumuzda biraz endişelendik. Çünkü sadece markayı kullanıp dümdüz bir aksiyon oyunu yapacaklarına dair bir korku çökmüştü içimize. Fakat oyunun geliştiricisinin Telltale olacağını öğrendiğimizde “tamam” dedik. Açıkçası tüm beklentilerimizde de haklı çıktık çünkü bölümler halinde yayınlanacak olan The Walking Dead, ucuz aksiyondan çok karakter derinliğine, hikayeye ve zekaya önem veren bir oyun yapısına sahip.

FARKLI BİR ZOMBİ AVI
The Walking Dead’in oyununda dizide yer almayan farklı bir karakterin hikayesi konu alınıyor. Oyunda toplam beş bölüm yayınlanacak, bu ilk bölümdeyse yeni karakter tarih öğretmeni Lee Everett’in arka plan hikayesini öğreniyoruz. Karısının kendisini aldattığı eyalet senatörünü öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Lee’nin tutuklu olduğu polis aracına zombiler saldırıyor ve hikayemiz de böylece başlamış oluyor. Eğer daha önce klasik bir macera oyunu oynadıysanız The Walking Dead’e alışma sürenizi kısaltabilirsiniz. Oyunda genel olarak ipuçlarını topluyor, bulmacaları çözüyor ve yolunuzu bulmaya çalışıyorsunuz. Fakat zaman zaman oyun önünüze aksiyon sahneleri de çıkarıyor ve elinizdeki az malzemeyle zombilerden kaçmaya ya da onları öldürmeye çalışıyorsunuz. Yolculuğunuzda önünüze hayatta kalan bazı karakterler de çıkıyor. Onlarla tanışabiliyor ve hatta yanınıza alabiliyorsunuz. Açıkçası oyun oldukça çizgisel ancak zaman zaman kararlar almanız gerekebiliyor. Mesela karşılaştığınız iki kişiden birini kurtarıp diğerini arkada bırakmanız gerekebiliyor; bu noktada kimi kurtaracağınızı siz belirliyorsunuz.

YENİ BİR KARAKTER
Karşımızdaki oyun, teknik özelliklerinden çok anlatımıyla ön plana çıkan ve ağır ağır oynamanız gereken bir yapım. Belki oyunun grafiklerini gördüğünüz zaman burun kıvırabilirsiniz ancak her yeni bölümün internet üzerinden yayınlanacağını düşündüğümüzde yükleme dosyalarının boyutunun şişmemesi gerekiyor. O nedenle Telltale kaplamaların kalitesini çok yüksek tutmamış ancak kesinlikle göze batmıyor. Hatta bir süre sonra karakterlerin mimiklerinden, çevrenin modellemesine kadar her şey yerli yerinde ve güzel görünmeye başlıyor gözünüze. The Walking Dead’in oyununu biz çok beğendik. Şu anda PC, Mac, iPad, Xbox 360’ta ve PS3’te oyunun ilk bölümünü indirebilirsiniz.