reklamı kapat

POPÜLER

TIDAL

TIDAL’a Türkiye’de erişim engeli geldi; işte bilinmesi gerekenler

Yüksek kaliteli müzik dinlemeyi sevenlerin yakından bildiği TIDAL için Türkiye’den bir erişim engeli kararı geldi. Bunun arkasında lisans olayı var.

RTÜK geçtiğimiz ay resmi olarak yaptığı duyuru ile Spotify‘ın yeni yasa doğrultusunda lisans başvurusunda bulunmadığını duyurmuştu. Hatırlarsınız kurum platforma yasal başvuru için 72 saatlik bir süre vermiş, daha sonra ise yaptırımların yapılacağını aktarmıştı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, daha sonra Spotify’ın yasal süre içerisinde müracaatını yaptığını açıkladı ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıkların başladığını duyurdu. Şimdi benzer bir durumla rakip TIDAL karşı karşıya geldi. Ancak TIDAL’dan 72 saatlik süre içerisinde Spotify gibi bir lisans başvurusu gelmedi. Bu yüzden de TIDAL’a erişim (İnternet sitesi) şimdilik erişime kapatıldı.

Platform Türkiye’de çok popüler değil, hatta genel olarak yurt dışında da çok kullanılmıyor. Ancak yine de servisi kullanan az sayıdaki kişi için alınan bu karar kötü görünüyor. TIDAL’ın rakiplerinden en büyük farkı gerçek anlamda olabilecek en yüksek seviyede ses kalitesi sunuyor olmasıydı. Bu sayede özellikle yüksek kaliteli kulaklıklara sahip olanları çok memnun eden servis, odyofillerin favorileri arasındaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TIDAL öncesinde RTÜK ve Spotify üzerinden şunları söylemişti

RTÜK sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada yukarıdakine ek olarak şunlara da yer vermişti: “Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloğa açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir.” Ayrıca “Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.” açıklaması da yapıldıBu arada benzer bir yasağın yakında Deezer’a da uygulanması bekleniyor. Deezer’ın da 72 saatlik yasal başvurusu süresi doldu açıklaması yapılıyor.

Güncelleme: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Deezer hakkında açıklama yaptı:

“İnternetten isteğe bağlı yayıncılık yapan yerli ve yabancı kuruluşların lisanslama süreçleri devam ediyor. Son duyurumuza istinaden ‘Deezer’ da lisans müracaatını yaptı. Başvuru yapmayan diğer kuruluşların kısa süre içerisinde işlemlerini başlatmaları gerektiğini hatırlatıyorum.”

İlginizi Çekebilir

F1 araçlarını İstanbul sokaklarında göreceğiniz video