reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’dan 36 ton çekiş kapasiteli hidrojen yakıtlı kamyon: Project Portal [Video]

Ağır ticari segmentinde de hayati önem taşıyan hidrojen yakıtlı ve elektrik motoru teknolojileri Toyota’nın hamlesiyle yeni bir standart vadediyor.

Elektrik ve hidrojen motor teknolojileri binek otomobil segmentinin yanı sıra ağır ticari araçlar için de hayati önem arz ediyor. Bu teknolojinin çıkış noktasının hava kirliliğinin önüne geçmek olduğunu düşündüğümüzde neredeyse tamamında dizel motorların kullanıldığı kamyon ve çekici gibi araçların segmentinde de temiz enerjinin kullanılması fazlasıyla önemli. Bu farkındalık üzerine geçtiğimiz günlerde elektrikli kamyon modeli Semi’nin önümüzdeki eylül ayında tanıtılacağını duyuran Elon Musk, ayrıca bir pickup modelinin de hazırlıkları içerisinde olduğunu ifade ederek Tesla’nın sadece bir binek otomobil üreticisinin ötesine geçeceğinin sinyallerini vermişti. Bu segmette temiz enerji kullanımının farkında olup erken adım atan üreticilerden birisi de Toyota oldu. Hidrojen yakıt teknolojisinin tonlarca yük taşıyan ağır ticari araçlarda ne derece verimli olduğunu test etmek adına geliştirilen Project Portal sahip olduğu teknik değerleri asfalt üzerinde de kanıtlayarak umut verici bir olarak karşımıza çıkıyor.


Toyota’nın hidrojen yakıt teknolojisinin kullanıldığı binek otomobili Mirai’de tercih ettiği sisteme yer verdiği projede 12 kWh‘lık bataryalarla 321 kilometrelik menzil değeri vadediliyor. Sahip olduğu elektrik motoruyla 670 beygir güce ve 1,794 Nm tork değerini kullanıcısının hizmetine sunan Portal’ın çekiş kapasitesiyse 36,287 kilogram. Toyota’nın geleceğin teknolojileri bazında oldukça önem verdiği Portal, önümüzdeki süreçte bu segmentin sahip olacağı standartların da habercisi olacak gibi gözüküyor.

VİDEO