reklamı kapat

POPÜLER

COVID-19 koronavirüs Genomize

Türk şirketinden COVID-19 ile mücadeleye çok önemli yazılım

Yeni koronavirüs COVID-19 ile mücadele devam ediyor. İşte bu konuda önemli bir çalışma da Genomize isimli Türk genetik teknoloji şirketinden geliyor.

Türk genetik teknoloji şirketi Genomize, her 100 örnek için 30 dakikaya kadar çıkabilen veri analizi süresini yapay zeka kullanarak 1 dakikaya kadar indiren yeni bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. Sağlık Bakanlığı’na bağlı COVID-19 testlerinin önemli bir kısmından sorumlu olan TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından kullanılmak üzere geliştirildiği aktarılan bu hayati COVID-19 yazılımı, günlük 40 bin test yapıldığı düşünüldüğü zaman sağlık personeline aylık yaklaşık 6 bin saat iş saati tasarrufu sağlıyor deniyor. Genomize’nin TÜSEB test merkezlerinin doktorlarıyla birlikte geliştirdiği yapay zeka temelli tespit yazılımı Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda kullanılmaya başlanmış durumda. Yazılım sayesinde hastalığın tespiti hatasız, daha az iş gücüyle ve daha kısa zamanda yapılabiliyor deniyor. Bu gerçekten çok önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni koronavirüs COVID-19 özelinde hazırlanan bu yazılım yabancı ülkelere de ücretsiz sunulacak

Genomize’nin kurucusu moleküler biyolog Erşen Kavak, yaptığı açıklamada Türkiye’deki sağlık profesyonellerine destek olmak amacıyla ücretsiz olarak geliştirdikleri yazılımı tüm dünya ülkelerinin kullanımına açtıklarını söyledi. COVID-19 virüsüne yakalanan hastaların erken teşhis ve tedavisine destek olmak amacıyla üretilen ve başta Türkiye olmak üzere tüm dünyanın kullanımına ücretsiz olarak sunulan bu yazılıma COVID-19 testi yapan tüm hastaneler https://covid19.genomize.com adresinden ulaşabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PS5