reklamı kapat

POPÜLER

yurt dışı harç pulu

Türkiye’de bir ilk; yurt dışı harç pulu için büyük kolaylık

Türkiye’de ilk kez İstanbul Havalimanı‘nda başlatılan yeni uygulamayla birlikte yolcular yurt dışı harç pulu için özel tasarlanan otomatlardan satın alma yapabilecek.


Bu uygulamanın vezne önlerindeki sıraları azaltması ve havalimanında geçirilen süreyi kısaltması arzu ediliyor. Bildiğiniz gibi Türk vatandaşları yurt dışına çıkmadan önce artık 50 liraya satılan yurt dışı harç pulu satın almak zorunda. Bu pul pasaport kontrolü sırasında görevli memura veriliyor ve tek sefer kullanılabiliyor. Havalimanlarında bekleme süresini uzatan işlerden biri de yurt dışı harç pulu almak için girilen sıra oluyordu. Bu soruna İstanbul Havalimanı’nda başlatılan yeni uygulamayla birlikte son verilecek gibi görünüyor.

Yurt dışı harç pulu otomatları geliyor

Yolcular artık nakit, kredi kartı veya temassız ödeme sistemine sahip cep telefonlarıyla zorunlu yurt dışına çıkış pulunu satın alabilecek. Bu İstanbul Havalimanı’na yerleştirilen otomatlar sayesinde mümkün olacak. Yolcular tek seferde en fazla on tane pul satın alabilecek. Bu hayat kolaylaştıran gelişmeyle ilgili paylaşılan ilk detaylara şöyle: Yurt dışı çıkış pulu satan otomatlar Türkiye’de ilk kez İstanbul Havalimanı‘na kuruldu. Şimdilik bu işlemi gerçekleştiren on cihaz bulunuyor. Bu sayının ileride artırılması mümkün. Bir sonraki aşama bu hizmetin Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda da verilmesi yönünde olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projede yazılım mühendisi olarak çalışan Harun Gümüşdoğrayan amaçlarının veznede oluşan yoğunluğu önlemek ve işleri hızlandırmak olduğunu ifade etti. Projenin gelecekte daha da yaygınlaşacağını şu sözlerle müjdeledi: “Bu proje İstanbul Deftardarlığı ile yürütüldü. Gayet başarılı oldu. Uzun çalışmalar sonucu ortaya çıktı. Kısmet olursa bütün havalimanlarında kullanılacak.”